En "monomer" er den byggesten man danner polymerer udfra...det kan i princippet være hvad som helst, bare det kan blive "aktiveret" og så lave en kæmpe lang kæde...som fx ethen kan.
Stoffet, der består af de små molekyler, kaldes generelt for en monomer.
Hvordan dannes en polymer?
Polymeren fremkommer ved, at ethenmolekylerne adderer til hinanden
Hvordan får man dannet forskellige former af PE-plastik?
Polymeren, der dannes ud fra ethen, kaldes for polyethen og plasten for PE-plast. Man tilstræber kædelængder med mellem 1.000 og 10.000 C-atomer.
Hvorfor er egenskaberne forskellige på PE og PVC? De er jo begge dannet fra en alken-monomer?
PVC-plast indeholder chloratomer.
6.7
Hvad er kravet for at vi kalder en forbindelse for en "aren" eller det oftere brugte udtryk "en aromatisk forbindelse"?
Arener er carbonhydrider, der indeholder mindst én benzenring.
Hvordan har vi fundet ud af at Benzen ser ud som den gør? Hvorfor kan det ikke bare være en tilfældig Hexen? Det har da også C6H6 som molekyleformel?
Når røntgenstråler sendes gennem en krystal af et fast stof, vil strålerne spredes. Ved meget omhyggelige målinger af denne spredning er det muligt at beregne, hvor tætheden af elektroner er stor, og hvor den er lille.
Den anden eksperimentelle kendsgerning er, at benzen kun meget vanskeligt deltager i additionsreaktioner. Hvis benzen havde indeholdt dobbelt- eller tripelbindinger, ville det have været let at lave additionsreaktioner.
Det er gratis at oprette en konto