Side 1 af 7

Terminsprøve 2020

Terminsprøve 2020 er en afsætning-opgave til 3.g el. lign, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 7 sider (2.088 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 15. januar 2021.

  • Afsætning
  • 3.g el. lign
  • Karakter 7
  • 7 sider PDF
  • 36 downloads

Skribentens beskrivelse af Terminsprøve 2020

Opgaven er skrevet i terminsprøven 2020 i afsætning. Bedømmelsen er lavet til et 7 tal, så den har muligheder for forbedringer, men har et fint udgangspunkt.

Uddrag fra opgaven

AFSÆTNING A - TERMINSPRØVE 1. Redegør kort for vinmarkedet i Danmark. Inddrag bilag 1-3. (Besvarelsen må maksimalt fylde 2400 anslag inklusiv mellemrum.) Vinmarkedet i Danmark er i vækst. I sommeren 2018 var vejret ualmindeligt godt og dette var med til at kickstarte væksten. Det gode vejr gjorde at danskerne fik øjnene op for de lyse vine, hvilket indebærer især rose samt mousserende, hvidvin og alkoholfri. Salget af rose og andre lyse vine blev tredoblet hos både Salling og Coop i sommerperioden maj, juni, juli - sammenlignet med sidste år. Derudover viser undersøgelser at danskerne generelt drikker meget vin i normale

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver