I skal starte med at læse nedenstående tekst og efterfølgende se den DR2 udsendelse om Jolly Cola, jeg har lånt til jer gennem MitCFU.
Herefter skal I arbejde med nedenstående punkter som vedrører kap. 15 og 22 i marketing bogen
Redegør for PLC-forløbet for Jollys Cola
Jolly Colaen ramte de danske hylder for første gang i 1959, hvor bryggeriet Vestfyen for første gang begyndte at producere danskernes svar på Coca Cola, kendskabsgraden steg for alvor for Jolly Cola da danskerne fik smag for den sukkerrige drik. Jolly Colaen blev godt modtaget af danskerne, og oplevede derfor vækst inden for salget af colaerne som nu blev solgt i supermarkeder, og på diverse kroer, restauranter osv. Jolly colaen var let tilgængelig for de Danske kunder og det var med til at skabe vækst i virksomheden. De oplevede dog modgang da danskerne fik den originale Coca Cola lettere tilgængelig, og danskerne valgte den originale Coca Cola smag frem for den danske version. Nedgangen skete da danskerne konsekvent søgte mod den amerikanske konkurrent, og det er i dag blevet svært at opstøve en original Jolly Cola.
Redegør for de promotionstiltag, der gøres brug af fra Jolly Colas side, for at vinde markedsandele => kom ind på de anvendte promotionsmedier. Inddrag Coca Colas modreaktion.
Det er gratis at oprette en konto