Spirituskørsel og ulykke

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Spirituskørsel og ulykke er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (396 ord, ca. 2 min. læsning) og blev 30. juni 2026.

Denne fortælling handler om vennerne Jeppe, Niels og Noah, der efter en fest beslutter sig for at køre hjem, selvom de har drukket for meget. Niels, som kører, mister kontrollen over bilen, og de ender med at køre galt. Historien belyser de farlige konsekvenser af spirituskørsel og vennernes uansvarlige beslutninger.

Redaktørens vurdering
7 God
En kort fortælling om spirituskørsel og dens konsekvenser. Historien er velstruktureret og har en klar morale, hvilket kan give inspiration til andre.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • alkohol
  • fortælling
  • konsekvenser
  • novelle
  • spirituskørsel
  • ulykke
  • venskab

Musikken spiller højt til festen Jeppe, Niels og Noah har været i gang med at drikke siden kl. 12 om formiddagen. Jeppe trækker Noah og Niels til side og spørger ” Skal vi ikke snart daffe” Noah og Niels svare i kor ”Jo kan faktisk heller ikke drikke mere, men hvem skal køre”? De begynder så alle 3 at diskutere hvem der så har drukket mest. Noah siger så ”jeg har sku kun drukket 20 øl, så jeg kan faktisk godt køre” Så råber Niels ” ej jeg køre, jeg har kun drukket 12 øl” Okay fint siger Noah og Jeppe.

De alle 3 går så for festen, Niels finder så bilnøglerne frem og sætter sig ind, Noah og Jeppe bunder lige den sidste øl inden de sætter sig ind i bilen. De begynder så at køre, men de skal køre på nogen snævre veje da de bor langt ude på landet. Noah og Jeppe sidder på bagsædet ud snakker om at, de tror faktisk det er Niels der har drukket, i sammen sekund køre Niels ud i sidesporet men kommer hurtigt ind på vejen igen.

Få adgang til denne og 98.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver