Branchen for forlystelser er en branche der henvender sig til flere forskellige målgrupper, det spænder helt fra småbørn der ønsker en stille og rolig oplevelse, til unge og voksne der søger et adrenalinsus. Derfor sættes branchen oftest i sammenhæng med parker som udelukkende består af forlystelser i alle klasser, dog består branchen ikke kun af dette, da attraktioner også hører herunder, dette kunne være attraktioner som en zoologisk have som har et andet formål.
Branchen for forlystelser befinder sig på B2C markedet, og består af forlystelser og attraktioner. Dette vil sige at branchen udelukkende består af servicevirksomheder. Indenfor forlystelsesbranchen er der flere faktorer der spiller ind når man skal besøge en forlystelsespark. Her ser vi at vejret har en stor indflydelse på antallet af besøgende i en forlystelsespark. Godt vejr påvirker parkerne positivt og skaber flere besøgende, hvor dårligt vejr skaber den modsatte effekt.
Det gode vejr, har derfor påvirket branchen positivt, og skabt en vækst i branchen.
Indenfor forlystelsesbranchen ser vi at der er mange store udbydere, det kan derfor udledes at der i branchen er monopolistiskkonkurrence. Der kan dog argumenteres for at der i branchen er differentieret oligopol, da man kan argumentere for at der er få store udbydere, hvis man deler branchen op i attraktioner og forlystelsesparker. Dog ser vi også at gæsterne har flere præferencer når det gælder valget af hvilken attraktion eller forlystelsespark der skal besøges. Dette bekræfter valget af konkurrenceform i branchen, da markedet er heterogent. Hvis man ser på rivaliseringen i branchen, oplever vi en høj grad af rivalisering, da alle udbyderene kæmper om den samme målgruppe, nemlig folk der gerne vil have en oplevelse. Den høje rivalisering bliver samtidig skærpet af de mange udbydere der findes i branchen. Og de forskellige udbydere bliver derfor nødt til at differentiere sig fra konkurrenterne.
Det er gratis at oprette en konto