1 / 2 sider - klik for at bladre

Forholdet mellem Danmark og Grønland: en diskussion

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Forholdet mellem Danmark og Grønland: en diskussion er en dansk-opgave fra 2021 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (971 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 17. maj 2026.

Opgaven diskuterer det komplekse forhold mellem Danmark og Grønland, herunder historisk undertrykkelse, racisme og sociale udfordringer. Den analyserer forskellige synspunkter fra filmen 'Kampen Om Grønland' og en artikel af Kristan Duch, og reflekterer over Grønlands økonomiske afhængighed og vejen mod et bedre forhold.

Redaktørens vurdering
7 God
Diskussion af et relevant samfundsfagligt emne med inddragelse af film og artikel. Opgaven er velstruktureret og præsenterer forskellige synspunkter.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • alkohol
  • danmark
  • grønland
  • kampen om grønland
  • kolonialisme
  • politik
  • racisme
  • selvstændighed
  • sociale problemer
  • økonomi

I mange år har det grønlandske folk været meget undertrykte, på grund af den uretfærdige opførelse fra den danske side. I nutiden ser mange danskere ned på grønlændere, deres alkohol- og sociale problemer. Mange grønlændere er trætte af den her opførelse fra det danske folk og har ført det videre til den her slags krig mellem de to lande. Det er svært for mange at have en fod i begge lande. Der er mange som bor i det ene land, men kommer fra det andet og stadig oplever racistiske holdninger fra begge lande og dermed har svært ved at føle sig hjemme nogen steder.

I filmen Kampen Om Grønland følger vi den her unge rapper som hedder Josef. Josef har meget imod Danmark og danskere da han føler at det er deres skyld at grønlænderne er så undertrykte og så deprimeret. Han synger fx om at Grønland skal befries og at det er danskernes skyld at så mange unge grønlændere, begår selvmord, som sker meget på Grønland. Josef kæmper sammen med sin kæreste, Paninnguaq,

for at få sit bud ud omkring at Grønland skal befries fra Danmark. De er det her slags power couple og de bruger musikken til at fortælle folk på Grønland, hvorfor de skal befries fra Danmark.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver