Teksten handler kort sagt om at de liberale gerne vil have lavere kontanthjælp og have en større ulighed mellem danskere, derimod socialisme vil enten bevare den nuværende beløb eller forhøje beløbet. Man tjener selvfølgelig ikke mere på kontanthjælp en et arbejde men hvis man får en masse statsstøtte, kan det gøre at man faktisk tjener mere end hvis man gik ned i netto. Staten fjerne for det meste støtten når man får et arbejde.
Kilde 1
Hvad er ifølge Liberal Alliance problemet, når det kommer til at arbejde og arbejdsløshed.?
De mener at det ikke kan betale sig at arbejde og det er det de prøver at lave om på nu. De har lavet en skattereform som vil koste staten 23 Milliarder kr det gøre at den enkle dansker får mere ind på kontoen, men det skader så velfærden fordi nu er der ikke 23 milliarder til kontanthjælp, sygeplejsker osv.
Kilde 2
Hvad er ifølge Enhedslisten problemet, og hvordan vil de løse det?
Enhedslisten mener at vi alle jo gerne vil have et godt sikkerhedsnet hvis nu man skulle gå hen og blive arbejdsløs. De kan selvfølgelig også godt se at det er et problem at der kun er et par tudsiende kroner mellem overførselsindkomst og et lavtlønnet arbejde. De vil løse problemet ved at sikre bedre lønforhold for de lavt lønnet i den offelige sektor og den private sektor.
Det er gratis at oprette en konto