1 / 3 sider - klik for at bladre

Corona krisens økonomiske konsekvenser

Det er gratis at oprette en konto

Corona krisens økonomiske konsekvenser er en afsætning-opgave fra 2022 til 1.g el. lign.. Fylder 3 sider (1.128 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 17. juni 2026.

Opgaven redegør for corona krisens økonomiske konsekvenser for danske virksomheder og husholdninger. Den undersøger, hvilke brancher der oplevede med- og modvind, hvordan beskæftigelsen og boligpriserne udviklede sig, samt ændringer i forbrugsmønstre. Afslutningsvis diskuteres inflation og rentestigning som modtræk.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Gennemarbejdet besvarelse i Q&A-format om corona krisens økonomiske konsekvenser. Dækker relevante emner som brancher, beskæftigelse, boligpriser og inflation.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • beskæftigelse
  • boligpriser
  • corona krisen
  • detailhandel
  • erhverv
  • forbrugsmønstre
  • inflation
  • rejsebranchen
  • renter
  • økonomi

Corona Krisen ramte hele verden. Den har medført store konsekvenser for millioner af mennesker verden over. Især verdens virksomheder har haft et stort tab i omsætningen. Specielt nogle brancher har haft rigtigt svært ved at få økonomien til at hænge sammen. Da de ikke har haft nogen indtægter men kun udgifter.

a. Hvilke brancher eller virksomheder har fået alvorlige tæsk under corona krisen? Der er mange brancher der har været ramt under corona krisen. De erhverv som har været mest ramt, er restauranter, biografer, luftfart, rejsebureauer, hoteller, udlejning af materiel, vikarbureauer samt kultur. Disse erhverv har netop været ramt da deres omsætning kommer af kunderne og fordi der har været corona restriktioner er kunderne blevet forhindret i at bruge de forskellige erhverv. Som fx biografture, rejser og meget mere som har været lukket ned.

b. Hvilke brancher eller virksomheder har fået medvind under corona krisen? Dagligvarebutikker har haft stor medvind, fordi de stadig holdte open på trods af corona. Websites og online shop har haft stor medgang grundet at de stadig har kunne drive deres virksomhed selvom hele verden har været lukket ned. Noget som også har haft stor medvind, er byggebranchen, og gartnerier osv. da befolkningen har haft tid til at ordne ting i hjemmet og haven. Derfor har netop disse erhverv haft meget travlt under corona krisen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver