1 / 2 sider - klik for at bladre

Digital Junkie: refleksion om skærmtid

  • Dansk
  • Tidligere end 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Digital Junkie: refleksion om skærmtid er en dansk-opgave fra 2022 til Tidligere end 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (478 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 9. juni 2026.

Opgaven reflekterer over den digitale verdens indflydelse på hverdagen og diskuterer balancen mellem digitalt forbrug og social interaktion. Med udgangspunkt i Mads Langers synspunkter undersøges personlige mobilvaner og gives konkrete råd til at reducere skærmtid. Teksten berører også fremtidsperspektiver for digitalisering og søvnproblemer relateret til mobilbrug.

Redaktørens vurdering
7 God
Personlig refleksion over skærmtid og mobilafhængighed med konkrete råd og perspektiver. Giver god inspiration til lignende opgaver.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • digitale vaner
  • digitalisering
  • fremtidens teknologi
  • mads langer
  • mobilafhængighed
  • personlig refleksion
  • skærmtid
  • social interaktion
  • søvnproblemer

Jeg er delvist enig i Mads Langers mening om den digitale verden. I vores moderne verden er der lidt for meget, der fungerer digitalt.

Min personlige mening er, at vi bør leve lidt mere som for 60 år siden, fordi der sad

vi mennesker og hyggede os sammen. Modsat nu lever vi i en verden, hvor folk fx gamer. Gaming er også rigtigt fedt og sjovt, men vi bliver også nødt til at kunne hygge os med andre ting som brætspil eller

bare snakke. Jeg er selv stor tilhænger af den digitale verden og bruger den flere timer om dagen.

Derfor er det rigtigt godt, når en kendt som Mads Langer går ud og siger.

”Sæt skærmtid på din telefon. Prøv det, det hjælper”.

Min rutine

De fleste har deres rutine med deres pc, tablet,

Derfor har IPhone lavet en funktion, som hedder nattilstand, der gør, at du ikke får lige så meget lys i hovedet.

Hvad er fremtiden?

Jeg vil ikke tro, at det bliver bedre i fremtiden i forhold til skærme, fordi alt begynder at blive automatiseret, og den nemmeste måde at styre verden på er med skærme eller hologrammer. I fremtiden vil jeg tro, at det mere vil være hologrammer, som vi kommer til at bruge. Jeg er enig i, at vi bør lægge skærmen væk og være mere sammen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver