1 / 7 sider - klik for at bladre

Analyse af Knud Romers 'Den som blinker er bange for døden'

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 7 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Knud Romers 'Den som blinker er bange for døden' er en dansk-opgave fra 2023 til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 7 sider (2.605 ord, ca. 11 min. læsning) og blev publiceret 30. maj 2026.

Denne opgave analyserer Knud Romers roman 'Den som blinker er bange for døden'. Den fokuserer på Romers opvækst i Nykøbing Falster, hans tyske mors manglende accept, og hvordan dette formede hans identitet. Opgaven diskuterer romanens fortæller, sprog og tematikker som had, skam og social arv.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Knud Romers roman med fokus på centrale temaer og forfatterens baggrund. God struktur og brug af citater.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • barndom
  • den som blinker er bange for døden
  • identitet
  • knud romer
  • nykøbing falster
  • roman analyse
  • social arv
  • tysk baggrund
  • udenforskab

Et stort had til Nykøbing Falster men hvorfor? Sådan en lille by men alligevel så meget had fra Knud Romer der voksede op i Nykøbing Falster, hvor han beskriver at det føltes som om man ikke en gang fandtes.

Romanen ”den som blinker er bange for døden” handler om Knud Romers liv og de mennesker der var med til at danne ham og det liv han kom til at leve. Man hører om hans tyske mor, som aldrig blev accepteret i Nykøbing Falster, hvilket gjorde at Knud heller aldrig blev accepteret, selvom han kun var halv tysker. Han ville altid være et såkaldt ”tysker svin”. Man hører om de tyske fødselsdage og juleferier til Tyskland. Knuds bedsteforældre og familie havde også et liv før Knud blev født, hvilket man hører om gennem hele romanen. Dette havde en stor indflydelse på hvordan Knud blev som person. Vi hører om alle andre liv, samtidig med at Knud vokser op i den forfærdelig by Nykøbing Falster. Det er en beskrivelse af, hvordan barndommens lykke afhænger af forældrenes kærlighed og samfundets accept.

Fortælleren i ”den som blinker er bange for døden” er Knud Romer, vi ved ikke om det er Knud Romer der har skrevet bogen, hvis liv vi hører om, eller om det er en fiktiv persons liv ved samme navn. Knud fortæller om hans opvækst og sin families historie i datid. Han fortæller ikke kun om sin opvækst, men også da han kommer tilbage til Nykøbing Falster i sit voksne liv. Romanen er ikke opbygget kronologisk, men springer rundt i tiden og forskellige tidspunkter i hans families historie. Det er kun hans opvækst man følger kronologisk. Knud sammensætter familiens historie med forskellige glimt fra fortiden. Det er små historier der er flettet ind i romanen. Det er især moderen som er omdrejningspunktet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver