Jeg skriver til jer, da jeg gerne vil redegøre for mine holdninger og fremsætte konkrete forslag angående jeres overvejelser om senere mødetider. Flere elever ser positivt på tiltaget om at ændre skolens mødetidspunkt. Det har dog også konsekvenser at ændre mødetiderne, hvilket bør adresseres.
På den ene side kan senere mødetider hjælpe elever med at få mere søvn og være mere udhvilede om morgenen. På den anden side kan det dog antages, at elevers fritid vil blive yderligere reduceret da tiltaget højst sandsynligt vil medføre, at elever får senere fri. Da elever allerede har begrænset fritid, vil en yderligere indskrænkning gøre det sværere for mange elever at finde tid til deres fritidsjob - og interesser. Desuden vil det medføre udfordringer for børn, der er afhængige af deres forældre til at køre dem, da forældrenes arbejdstider forbliver uændrede.
Et muligt alternativ ville være, at skolen startede kl. 08.30. Skoledagen bør dog ikke forlænges, hvis den allerede er urimelig lang. På den måde undgår eleverne en betydelig reducering i deres fritid, mens de stadig får mere søvn og dermed er mere aktive i morgentimerne.
På vores skole slutter den længste skoledag kl. 15.30, hvilket jeg mener er for sent. Mange elever har svært ved at holde koncentrationen i så lang tid og derfor mener jeg, at en skoledag bør begrænses til maksimalt 6 timer. En ideel skoledag for mig ville således starte kl. 8.30 og slutte kl. 14.30.
Det er gratis at oprette en konto