1 / 2 sider - klik for at bladre

Kommentar til artiklen 'Læseheste eller spillefugle'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kommentar til artiklen 'Læseheste eller spillefugle' er en dansk-opgave fra 2009 til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (510 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 28. juli 2010.

Denne opgave er en personlig kommentar til artiklen 'Læseheste eller spillefugle'. Den diskuterer unges læsevaner, tidsforbrug på skærme og den udfordring, det udgør for læselysten. Opgaven reflekterer over egne erfaringer med læsning og mediebrug, samt skolens og familiens rolle i at fremme læsning.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Personlig kommentar til en artikel om unges læsevaner og mediebrug. Giver gode refleksioner og perspektiver på emnet.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • familie og læsning
  • harry potter
  • læseheste eller spillefugle
  • læselyst
  • læsevaner
  • skolens ansvar
  • skærmtid
  • torben weinreich
  • unge og medier

I artiklen ”Læseheste eller spillefugle” udtaler en 14-årig dreng at det er kedeligt at læse, og det tager lang tid. Det er der ifølge undersøgelsen ”Den dyrebare tid” mange 14-15-årige der mener.

Jeg kender mange som godt kan lide at læse, men det er rigtigt, at der ikke er så meget tid til kun at læse for oplevel-sens skyld. Derfor ople-ver jeg selv, at de bøger jeg nyder at læse, har jeg kun tid til i ferierne. I min familie er det en del af ferieforberedelsen at finde bøger til at læse i ferien.

Pc-tv-video på værelset

Mange teenagere har tv, video og computer på værelserne. Det bruger de meget tid på, og artik-len nævner, at det er et problem for børn, der har tendens til at isolere sig, da de så ikke får udviklet deres sociale kompeten-cer. Til gengæld er det ikke et problem for vel-fungerende unge.

Jeg bruger selv meget tid på tv og computer.

Jeg ser serier, film og anden underholdning på tv, men engang imellem ser jeg også nyhederne og dokumentar program-mer, når der er noget der interesserer mig.

Computeren bruger jeg selv til at komme i kon-takt med mine venner over MSN, jeg søger oplysninger på nettet, afspiller musik, laver lektier og lægger billeder ind fra mit kamera.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver