1 / 116 sider - klik for at bladre

Svamperapport: Forsøg med svampevækst og hygiejne på gymnasiet

  • Kemi
  • 116 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Svamperapport: Forsøg med svampevækst og hygiejne på gymnasiet er en kemi-opgave fra 2007. Fylder 116 sider (840 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne rapport beskriver et forsøg med svampevækst og infektion, udført på et gymnasium. Den indeholder en analyse af hygiejne på forskellige steder, måleresultater fra petriskåle og en teoretisk gennemgang af fodsvamp, gærsvamp og skimmelsvamp. Rapporten diskuterer også fejlkilder i forsøget.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret svamperapport med beskrivelse af forsøg, måleresultater og relevant teori om forskellige svampetyper. Giver god indsigt i emnet.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • biologi forsøg
  • dermatofytter
  • gymnasium
  • gærsvamp
  • hygiejne
  • infektion
  • petriskåle
  • skimmelsvamp
  • svampevækst

Hold 2: Ida, Kirstine, Christian, Henrik, Daniel, Jesper og Kaja

Af [NAVN A]

Formål

Vi skal lave en lille rapport om svampevækst, og skal derfor udføre et forsøg om svampens infektion og udbredelse.

Materialer (Udstyr og opstilling)

Til forsøget brugte vi:

Petriskåle

Vækstmedie

Mikroovn

Varmeskab

Vatpinde

& mikroskop.

Fremgangsmåde (Forsøgets udførelse)

Først fik vi opvarmet et passende substrat (næringsmedie til svampens vækst) i mikroovnen, som kom det i en flydende flaske med låget skruet halvt på. Da efter, blev det flydende hældt op i fem små plasticbægere, petriskåle, som skulle stå i nogle minutter for at få vækstmediet til at stivne. Vi havde på forhånd aftalt og skrevet ned, de fem steder vi ville undersøge på skolen for svamp. Da vi havde fundet stederne, tog vi en vatpind og kørte den hen over/i, det inficerede sted. Der skulle forsigtigt køres hen over vækstmediets overflade, for ikke at komme til at ødelægge det, ved at komme til at tage vækstmedie med op. Bagefter skulle vatpinden skrottes. Efter udførslen af stederne, kom der et lille låg på og de blev så stilt ind i et varmeskab i en uges tid. Efter nogle antal dage, skulle der så gerne være resultater.

Analyse af hygiejne på gymnasiet

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver