Side 1 af 6

Kemi forsøg: farvestof i sodavand og esterfremstilling

Kemi forsøg: farvestof i sodavand og esterfremstilling er en kemi-opgave til 2.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 6 sider (716 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 18. juni 2026.

  • Kemi
  • 2.g el. lign.
  • Karakter 10
  • 6 sider PDF

Skribentens beskrivelse af Kemi forsøg: farvestof i sodavand og esterfremstilling

Denne laboratorierapport beskriver to kemiforsøg. Det første forsøg omhandler bestemmelse af farvestofindholdet (E133) i sodavand ved hjælp af spektrofotometri og Lambert-Beers lov. Det andet forsøg fokuserer på syntese af estere gennem en kondensationsreaktion mellem carboxylsyrer og alkoholer, med fokus på duftkarakteristik.

Uddrag fra opgaven

Bestemmelse af farvestofindholdet i sodavand Formål Formålet med øvelsen er at bestemme farvestofindholdet i en sodavand. Materialer og sikkerhed 2 mL pipette 100 mL målekolber Kuvetter Spektrofotometer Engangspipetter Stamopløsning (100 mg/L og 10 mL 1 M HCl per L) af E133 (brilliantblue). Blå sodavand Fremgangsmåde Lav 4 standardfortyndinger ud fra stamopløsningen med E133. De fire fortyndinger skal have koncentrationerne 1, 2, 3 og 4 mg/L. Disse fire standardfortyndinger kaldes for en fortyndingsrække. Sodavanden skal afbruses grundigt inden der kan måles på den i spektrofotometret. Fyld lidt af sodavanden i et reagensglas og ryst godt indtil der ikke længere er synligt

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver