1 / 2 sider - klik for at bladre

Tiden: en personlig refleksion over stress og forventninger

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Tiden: en personlig refleksion over stress og forventninger er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (1.065 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 25. juli 2010.

Denne opgave er en personlig refleksion over konceptet 'tiden' og de følelser, den fremkalder. Teksten behandler emner som stress, procrastination i forbindelse med skolearbejde, og oplevelsen af tidens gang under eksamenssituationer. Den udforsker ønsket om at kunne stoppe tiden for at finde ro eller forlænge særlige øjeblikke.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet personlig refleksion over tid, stress og eksamenspres. Teksten er sammenhængende og giver god indsigt i et relevant emne for elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • dagdrømme
  • eksamenspres
  • følelser
  • personlig refleksion
  • procrastination
  • skoleliv
  • stress
  • tid
  • tidsspild

Mange gange så hader jeg tiden, for tiden er noget der er alt for lidt af. Det er tiden der gør at man bliver stresset. Man fare rundt som nogle høns uden hoveder, i stede for at stoppe op og tænke på, at tage det stille og roligt. Tiden er noget der forsvinder, det er ikke noget som kommer. For hver gang der er gået et minut, er man et minut tættere på enden af livet. jeg hader at tænke på tiden, kan godt forstå at det stresser folk, fordi man har kun et vis antal år at lave i. Ingen ved hvor længe eller hvor kort livet er, så det gælder om at få det bedste ud af livet, og få oplevet noget mens du kan.

Det kan også være stressende at tænke på det tidsspild man har f.eks. at tænke på man lige har spildt 1 time på at se tv, selvom man godt ved at stilen ikke laver sig selv. Men man sidder lige og ser en spændende film på kanal 5, som kun lige varer 45 min til. Så man kan jo lige så godt se den færdig, og efter filmen skal man lige spise lidt mad, og så skrive til vennerne over mobilen. Man udsætter stilen til sidste minut, selvom at man har haft flere uger til det. Og man ved godt hvilken dejlig følelse man får, vis man sætter sig ned og laver et rigtig godt stykke arbejde, lang tid før stilen skal være færdig, og ydre sit allerbedste.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver