Lygter, reflekser og hornHorn skal have en klar og konstant tone.
Som huskeregel for lygter er der 3 punkter at huske på: Antal, Farve og Lovkrav til synlighed. For nogle lygter, fx. nærlys er der flere end et enkelt lovkrav.
Lygter og reflekser skal være rene og hele, og alle lygter skal kunne lyse. Lygter i et lygtepar skal have ens farve og lysstyrke.
Foran på bilenNærlys2 stk.Lyse hvidt eller gulligt.Lyse asymmetrisk.Lyse mindst 30 meter.Fald på 1 cm pr meter = 1 %.Må ikke blænde.
Fjernlys2 stk.Lyse hvidt eller gulligt.Oplyse vejen mindst 100 meter frem.Skal blænde.
Positionslys/parkeringslys2 stk.Lyse hvidt eller gulligt.Skal kunne ses fra en afstand af 300 meter.
Bagpå bilenReflekser bag på bilen må ikke være trekantede (kun for påhængskøretøj).
Baglygter2 stk.Lyse rødt.Ses på en afstand af 300 meter.
Stoplygter3 stoplygter, ældre biler kun 2.Lyse rødt.Skal lyse væsentligt kraftigere end baglygter.
NummerpladelygterNummerpladelygter skal have hvidt lys, der kan belyse den bageste nummerplade så denne kan ses på en afstand af 20 meter.
Blinklygter6 stk. = (2 foran, 2 på siderne og 2 bagpå).Skal lyse gult.Kunne ses tydeligt i sollys.Skal blinke 1-2 gange i sekundtet.
HavariblinkHavariblinket skal kunne tænde alle blinklygter samtidig.
KontrolstofStyretøjSkal virke let, sikkert og hurtigt. Der må ikke være ratslør i nyere biler (med tandstangstyrring). Man kontrollerer om der er ratslør ved at rulle vinduet ned i førersiden, stige ud af bilen, lukke efter sig, dreje en smule på rattet, mens man kigger på (venstre) forhjul, som øjeblikkeligt skal følge bevægelserne. Hjulene skal stå i ligeud-stilling og motoren skal være startet når kontrollen udføres.
Det er gratis at oprette en konto