Side 1 af 2

Analyse af Nephew´s sway

Analyse af Nephew´s sway er en dansk-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 2 sider (746 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 2. december 2010.

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Karakter 7
  • 2 sider PDF
  • 7 downloads

Skribentens beskrivelse af Analyse af Nephew´s sway

Det er et referat af nephews sang sway. Vi har analyseret den i en gruppe, som vi skulle fremlægge for klassen. Vi har lavet på denne analyse i cirka 3 timer.

Uddrag fra opgaven

Sway Af Nephew Titel : Sway Forfatter : Nephew Årstal : 2000 Gerne : Digt Stilart : Krydsrimsdigt fx handymand – AB Saftevand Hvilket digt er det ? : Mest Epic´s med et snært af lyric I de fire første stroffer er personen ikke ret fuld, men når man kommer til den femte står der (sway sway) vi har tolket det som at han nu bliver mere fuld. Sway sway gentager sig mellem 4-5 strofe og 6-7 strofe. Tolkning af vers. Første vers er han ret ædru han bunder den første øl i elevatoren, han er bange for at det

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver