1 / 2 sider - klik for at bladre

Immunforsvaret og vaccination

  • Biologi
  • Tidligere end 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Immunforsvaret og vaccination er en biologi-opgave til Tidligere end 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (809 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 6. marts 2011.

Gennemgang af kroppens immunforsvar, dets opbygning og funktion. Opgaven redegør for hvide blodlegemer, antistoffer og vaccination, herunder aktiv og passiv immunisering. Den beskriver også historien bag vaccination og de forskellige typer af hvide blodlegemer som lymfocytter, granulocytter og monocytter.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for immunforsvaret, vaccination og de forskellige typer hvide blodlegemer. Teksten er velstruktureret og informativ.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • antistoffer
  • granulocytter
  • hvide blodlegemer
  • immunforsvaret
  • immunologi
  • infektionssygdomme
  • lymfocytter
  • monocytter
  • vaccination

Immunforsvaret er kroppens forsvar mod bakterier og virus. Kroppens immunforsvar består af millioner af forskellige hvide blodlegemer, der hver især kan genkende én bestemt form for fremmede celler. Når en fremmed celle, for eksempel et virus, kommer ind i kroppen, vil de hvide blodlegemer angribe og forsøge at dræbe de fremmede celler. Derfor er det afgørende ved transplantationer, at de væv, der indsættes, ligner patientens egne celler så meget som muligt. Immunforsvaret har hukommelse, så næste gang det udsættes for den samme type bakterie, har det opbygget kampstoffer mod præcis denne bakterie og kan hurtigt udrydde den. Immunforsvaret deles i et medfødt og et adaptivt immunforsvar.

Vaccination

Vaccination er en metode for forebyggelse af infektionssygdomme. Et sygdomsfremkaldende stof, eller en mikroorganisme der er svækket eller død, bliver sprøjtet ind i os og derefter udvikler immunitet i større eller mindre grad.

Den sandsynligvis første vaccination blev udført af gårdmanden Benjamin Jesty i 1774, da han vaccinerede sin kone og sine to sønner mod kopper ved hjælp af pus fra ko-kopper. Det skete på baggrund af den lokale tro at malkepiger der var smittet af køer ikke udviklede den menneskelige mere alvorligere variant af kopper. Vaccination blev kendt internationalt efter den engelske læge Edward Jenners beskrivelse af sin vaccination af James Phipps den 14. maj 1796.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver