1 / 2 sider - klik for at bladre

Drageskulptur og Madonna-maleri: æstetisk håndværk

Det er gratis at oprette en konto

Drageskulptur og Madonna-maleri: æstetisk håndværk er en billedkunst-opgave til 1.g el. lign.. Fylder 2 sider (201 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 22. maj 2011.

Projekt om æstetisk håndværk, hvor der er udarbejdet en drageskulptur og et maleri af en Madonna. Drageskulpturen er inspireret af Paolo Ucellos oliemaleri 'Sankt Georg og dragen'. Madonna-maleriet tager udgangspunkt i Michelangelos 'Pietà' og inddrager rumgeometri og Düres tegnemodel.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Beskrivelse af billedkunstprojekt med drageskulptur og Madonna-maleri, inspireret af kendte kunstværker. Giver god indsigt i proces og valg af inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • billedkunst
  • madonna
  • maleri
  • michelangelo
  • paolo ucello
  • pietà
  • renæssancen
  • sankt georg og dragen
  • skulptur
  • æstetik

I forbindelse med vores estiske håndværk med sankt georg (det onde og det gode), har vi udarbejdet en drage skulptur hver især. Dette har været et langvarigt projekt, hvor vi hver især har skulle teste vores æstetiske håndeværk, både ved hjælp af skulpturdrager og maleri af Maddonaer.

I forbindelse med uarbejdelsen af min drage har jeg taget inspiration fra denne drage, som ses på billedet. Billedet, som hedder ”Sangt georg og dragen” er et oliemaleri. Det er malet af den verdensberømte italienske maler ”Paolo Ucello”. Maleriet er fremstillet i tidsperioden 1458-60

I forbindelse med fremstillingen af Maddonaer, skulle vi lave en udvælgelse af af madonna motivet – rumgeometri og Düres tegnemodel af fladesystemets opbygning- valør systemet. Jeg har i forbindelse med denne udarbejdelse, valgt at lade mig inspirere af den flotte skulptur.” Michelangelo”. Skulpturen er udskåret af det fineste marmor, og forestiller Jomfru Maria, have sin søn Jesus i armene, efter hans død.. I billedkunsten kaldes fremstillinger af Maria, der udtrykker sin sorg over sin søns korsfæstelse og død, for mater dolorosa (lat. 'den sorgtyngede mor'). Skulpturen er placeret i Peterskirken i Rom.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver