Side 1 af 4

Det sure, det salte, det basiske!

Det sure, det salte, det basiske! er en fysik/kemi-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 4 sider (1.418 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 28. september 2011.

  • Fysik/Kemi
  • 9. klasse
  • Karakter 12
  • 4 sider PDF
  • 41 downloads

Skribentens beskrivelse af Det sure, det salte, det basiske!

I denne rapport vil jeg skrive om hvad en syre, en base og et salt er. Jeg vil også beskrive pH skalaen og hvad en mol er. Neutralisation er også et emne jeg vil bevæge mig omkring. Yderligere vil der være en forsøgsbeskrivelse og en beskrivelse af ioner.

Uddrag fra opgaven

Det sure, det salte, det basiske! I denne rapport vil jeg skrive om hvad en syre, en base og et salt er. Jeg vil også beskrive pH skalaen og hvad en mol er. Neutralisation er også et emne jeg vil bevæge mig omkring. Yderligere vil der være en forsøgsbeskrivelse og en beskrivelse af ioner. Jeg har tegnet en atommodel af grundstoffet: Nitrogen Nitrogen er grundstof nummer 14, dvs. at mængden af protoner og neutronen i kernen tilsammen giver 14. Der er 7 protoner i kernen, og i alt 7 elektroner i skallerne. Nitrogen ligger i anden hovedgruppe, med en atommasse

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver