Danmark er et af de rigeste i lande i EU, og derfor er det tankevækkende, at nogle unge studerende hver dag skal føle, at de kæmper en hård kamp for bare at kunne få mad på bordet. Vi må i fællesskab kunne gøre noget for at gøre det lettere for disse utilfredsstillede unge mennesker.
Nogle mener, at der i det senmoderne samfund vi lever i i dag ikke er nok tolerance, forståelse og medmenneskelighed.Informationssamfundet, risikosamfundet… Det er sociologiske begreber, der forsøger at beskrive vores nuværende samfund, som er præget af aftraditionalisering, valg og refleksivitet og ikke mindst individualisering.
Sofie V. Jensen, som er 22 år og studerende, synes, ud fra hendes udtalelser i artiklen ”Jeg er træt af at have en dårlig dag hver dag”, skrevet i Politiken den 14/1/12 , bestemt at være utilfreds med den hjælp hun får fra samfundet til at kunne klare sig. Hun går på en videregående uddannelse, er udeboende og får derfor 4981kr. i S.U om måneden. Dette beløb rækker bare ikke langt, eftersom at det efter, at hun har betalt sine månedlige regninger, kun efterlader hende 156kr. at købe mad og andre almindelige dagligdagsvarer for.
Hun mener ikke at kunne finde tiden eller overskuddet til et fritidsjob eftersom hun i forvejen skal bruge 40 timer om ugen på studiet. Og hun kan bestemt ikke forstå, at man i et land som dette skal leve med et budget, der ligger under fattigdomsgrænsen, fordi at man som studerende vælger at lægge al sin tid i sine studier. Sofie V. Jensen lever simpelthen et liv med en økonomi, der ligger under fattigdomsgrænsen. Hun er træt af at få at vide, at man er nødt til at have et studiejob, når man går på universitet. Specielt når man samtidig får at vide, at man skal fokusere på sit studium. Det frister hende til at droppe du af sin videregående uddannelse for at finde et fuldtidsjob, hvilket vil bremse hende i hendes videre planer.Sille Beck Hansen, der også er studerende, har til gengæld en helt anden holdning, hvad angår S.U, tolerance og forståelse. ”Jeg er træt af at høre på klynk” er endnu en artikel, der er bragt i Politiken den 14/1/12, som modsiger den foregående. Sille B. H. passer både et fuldtidsstudium og arbejde – på samme tid. Nok indrømmer hun, at det ikke er jobs med de bedste vilkår, man kan få som studerende, men man tjener stadigvæk penge. Det er derfor underordnet, om det er i Føtex man sætter varer på hylder.Det handler alt sammen om at træffe valg, og hun er træt af at høre på folk som Sofie V. Jensen, der klynker over sin situation, når de på lige fod med alle andre har et valg, hvad angår deres økonomi.
Det er gratis at oprette en konto