1 / 2 sider - klik for at bladre

Under stjernehimlen

Det er gratis at oprette en konto

Under stjernehimlen er en dansk-opgave. Fylder 2 sider (500 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 29. maj 2012.

En personlig og reflekterende tekst om stjernehimlen, barndomsminder og følelsen af frihed. Teksten udforsker stjernernes betydning som symbol på fortid, fremtid og tanker, samt en barndomsforestilling om stjerner som afdøde mennesker. Inkluderer tanker om stjernetegn og et stjerneskud.

Redaktørens vurdering
7 God
Personlig, reflekterende tekst om stjernehimlen og barndomsminder. Velskrevet og giver indblik i en personlig fortælling.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • barndomsminder
  • frihed
  • følelser
  • personlig fortælling
  • refleksion
  • stjernehimlen
  • stjerner
  • stjernetegn
  • tab

Jeg ligger på græsset og kigger op i den flotte mørke stjerne himmel, og bliver suget op i dette her stjerneparadis. Stjernerne viser det vi vil se. Vi bestemmer selv hvad stjernerne skal betyde fra os, og hvad vi vil stille op med dem. De kan fortælle os om vores fortid, om vores fremtid og om vores tanker. Jeg kunne se nogle stjernetegn, der er tolv stjernetegn Vædderen, Løven, Fiskene, Skytten, Vægten, Vandmanden, Tyren, Tvillingerne, Jomfruen, Skorpionen, Stenbukken og Krebsen. Jeg har stjernetegnet Skytten.

Jeg tænker over hvad jeg lavet i løbet af dagen, og hvad jeg skal lave i morgen. Jeg føler mig alene og fri under stjernehimlen og tror at man kan gøre alt hvad man vil. Når jeg kigger op på stjernerne, bliver jeg glad, og glemmer mine problemer i en split sekund. Fra min barndom har jeg altid troet, at hver en stjerne er et menneske, som er død og som er kommet til himmelen, nogen vil tro jeg er bims i låget, men jeg tror stadigvæk på, at hver en stjerne på stjernehimlen er et menneske. Når jeg tænker på min farfar ser altid op, fordi jeg tror, at han er oppe i stjernehimlen. Jeg har ikke set min farfar fordi han døde før jeg blev født, og da jeg var lille spurgte jeg altid hvor min farfar er? Og ens mor siger at farfar er gået hen til gud og hun sagde at når jeg kigger op ser man stjerner også sagde hun at en af stjernerne er farfar. Det er som om at stjernerne blinker til en, man sidder og nyder udsigten og det føles dejligt. Stjernehimlen er fabelagtig og rigtig smuk tænkte jeg. Himlen er smuk, og man kan ikke se andet end stjerner og månen, alt andet kan man ikke se for mørket. Jeg prøver at danne et billede af min bedste ven Malthe, jeg fokusere alt hvad jeg kan, og endelig kunne jeg danne et billede af Malthe, af stjernehimlen

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver