1 / 14 sider - klik for at bladre

Det sure, det salte, det basiske

  • Fysik/Kemi
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 14 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Det sure, det salte, det basiske er en fysik/kemi-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 14 sider (2.179 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 26. november 2012.

En omfattende rapport der redegør for grundlæggende kemiske begreber som ioner, salte, syrer, baser, pH-værdi og neutralisation. Opgaven beskriver oktetreglen, egenskaber ved syrer og baser, samt metoder til fremstilling af salt, herunder titrering og inddampning.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret og detaljeret rapport om grundlæggende kemiske begreber og forsøg. Giver god faglig indsigt og inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • baser
  • grundstoffer
  • ioner
  • kemiske reaktioner
  • neutralisation
  • oktetreglen
  • ph-værdi
  • salte
  • syrer
  • titrering

’’Det sure, det salte, det basiske’’

Rapportens indhold:

Ioner

Salte

Syrer

Baser

Surhedsgrad

Neutralisation

Ioner

En ion er et atom der enten har afgivet eller modtaget en eller flere elektroner.

Oktetreglen går ud på at alle atom prøver at få præcis 8 elektroner i den yderste skal.

Den 1. skal kan max. have 2 elektroner.

Den 2. skal kan max. have 8 elektroner.

Positiv ion: smider elektroner (afgiver).

Negativ ion: modtager elektroner (optager).

1. og 2. Hovedgruppe danner positive ioner med ladningen plus 1 eller plus 2.

1. hovedgruppe = +1

2. hovedgruppe = +2

6. og 7. Hovedgruppe danner negative ioner med ladningen minus 2 eller minus 1

6. hovedgruppe = -2

7. hovedgruppe = -1

Chlor ligger i den 7. hovedgruppe, dvs. at den har 7 elektroner i den yderste skal. Den ligger i den 3. periode, dvs. at den har 3 skaller og har grundstofnummer 16, dvs. at den har 16 elektroner i alt . Chlor har 7 elektroner i den yderste skal og vil have 8 elektroner, dermed optager den 1 elektron og bliver Cl-.

Natrium ligger i den 1. hovedgruppe, dvs. at den har 1 elektron i den yderste skal. Den ligger i den 3. periode, dvs. at den har 3 skaller og har grundstofnummer 11, dvs. at den har 11 elektroner i alt. Natrium har 1 elektron i den yderste skal og vil have 8 elektroner, dermed afgiver den 1 elektron og bliver Na+.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver