Forstyr ikke skiltet er oppe, og lugten af frysepizza har spredt sig fra værelset til resten af huset. Realiteten er gemt langt væk. Det eneste realitet, der er tilbage, er klikken og skrapen for stikket, som er i et fast greb i hånden. Man er ikke længere i Danmark, men befinder sig nu i det sneklædte Boston 1773. Ens navn er ikke længere Jonathan, men man går under aliaset Conner, som er den udvalgte til at besejre Briterne og sætte kolonierne fri. Spillet hedder Assassins Creed, hvor man er i USA under afhængighedskrigen.
Du er på vej hjem, da man pludselig bliver stoppet af en britisk patrulje, der er blevet advaret mod dig, da du er berygtet for at være udødelig. De tager kampen op. Du er uforberedt og bliver gennembordet af klingen fra en musket. Du falder om. Verden smulder for en, og alt bliver sort. Men få sekunder efter er du på benene igen. Du finder dine klinger frem, og kampen begynder. Få sekunder efter lægger soldaterne på jorden, og blodet flyder.
Tv slukket, og det er ”back to reality” og tilbage til lektierne og den virkelig verden. Denne gang er der ingen våben, eller specielle kampevner. Der er kun dig selv.
Det er gratis at oprette en konto