1 / 4 sider - klik for at bladre

Bestemmelse af salt- og fedtindhold i en burger

  • Fysik
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Bestemmelse af salt- og fedtindhold i en burger er en fysik-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (1.010 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 8. februar 2013.

Denne laboratorierapport beskriver et forsøg, der har til formål at bestemme mængden af salt og fedt i en burger. Saltindholdet findes via titrering med sølvnitrat og 2,7-dichlorfluorescein som indikator. Fedtindholdet bestemmes ved ekstraktion med acetone. Rapporten inkluderer teori, materialer, metode, resultater og diskussion af forsøget.

Redaktørens vurdering
7 God
Rapporten beskriver et kemiforsøg med god struktur og metode. Beregningerne er dog ufuldstændige og diskussionen er kort, hvilket trækker ned i den faglige dybde.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
7
  • acetone
  • burger
  • chloridioner
  • ekstraktion
  • fedtindhold
  • kemi
  • laboratorieforsøg
  • saltindhold
  • sølvnitrat
  • titrering

Formålet med forsøget, er at vi skal se hvor meget salt og fedt der er i en burger, ved hjælp af en titrering med sølvnitrat. Som indikator bruges 2,7-dichlorfluorescein.

Teori:

En burger indeholder en masse salt og fedt, og vi vil gerne finde ud af hvor meget den præcis indeholder. Når burgeren indeholder salt, så indeholder den natriumioner og chloridioner, og det er mængden af chloridioner vi vil finde.I vores prøve er der chloridioner, og der tilsættes en indikator. Når prøven dernæst tilsættes sølvioner, fældes der først AgCl, hvidt bundfald, indtil alle chloridioner i analysen er bundet i det hvide bundfald af sølvchlorid, AgCl. Dette punkt kaldes ækvivalenspunktet.

Stofligning:

Simpel ionligning:

Tilsættes yderligere lidt sølvioner, vil indikatoren skifte farve til lyserød.

Til saltforsøget:

Materialer:

Burette og lille tragt, bæreglas til nulstilling af burette, 100 mL bæreglas, magnetomrøringsmotor med magnet, 100 mL konisk kolbe og 4 centrifugeglas. Vi brugte en burger og kemikalierne 0,100 mol/L sølvnitrat, og 2,7-dichlorfluorescein.

Forsøget:

Vi startede med at blende burgeren fra Mc Donalds, burgersmuldret vi vejlede massen til 108,339. Derefter tog vi smuldret som der var 4,950 g. af og puttede det i bæreglasset. Derefter tilsatte vi ca. 30 mL demineraliseret vand, en magnet kom i bunden af glasset og derefter stillede vi glasset på magnetomrører og vi lod det så røres rundt i ca. 5 minutter.Buretten fyldes med 0,100 mol/L AgNO3. Når burgeropløsningen har stået i mindst 5 minutter overføres den til fire centrifugeglas. Skyl gerne bægerglasset efter med lidt demineraliseret vand så det hele kommer med. Nu centrifugeres opløsningen, få hjælp af læreren!

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver