Kims A/S er et datterselvskab til virksomheden Orkla. Kims er markedsledere herhjemme i Skandinavien, men også i de Baltiske lande. Kims benytter sig af den meget kendte Jørgen, som frontfigur.
Spørgsmål 1:
Udarbejd en kort (Max 1 side) virksomhedsbeskrivelse af Kims. Inddrag mest muligt fagligt teori og arbejd på at få sammenhæng og struktur i besvarelsen.
Kims A/S har en målgruppe, som rammer alle der spiser chips, peanuts og andre snacks. Kims har en markedsandel på ca. 50 %. Aldersmæssigt befinder Kims målgruppe sig i 10-60 år. Kims benytter sig af den generiske konkurrencestrategi Differencering, da deres målgruppe er meget bred og har nogle unikke produkter af meget høj kvalitet. Kims A/S er i dag et aktieselvskab, hvilket vi kan se i betegnelsen A/S. Virksomheden startede op i 1960’erne med peanuts. Kims er 100% ejet af Orkla, som er på børsen i Oslo. Kims A/S har dog deres egen bestyrelse med Göran Schultz i spidsen som formand, han er også koncern chef i Chips Group. Kims konkurrerer med blandt andet x-tra, Lays og Estrella om blandt andet chips markedet. Men Kims er uden tvivl markedsledere. For at Kims har opnået dette brand, har de selv taget initiativ til at udvikle deres produkter. De har blandt andet lanceret nogle nye snackposer med Nødder og Rosiner – KIMs Go. En af de seneste ændringer, er deres Kims Chips poser. Poserne er blevet mindre for at kunne mindske miljøbelastningen, samtidig med at der kan fragtes flere af gangen. Kvaliteten er dog ikke blevet dårligere. En tredje nyhed er deres nye Jørgens Vinder Mix – en blanding af de bedste chips samlet i en pose. Posen blev lanceret i sammenhæng med EM slutrunden og OL.. Dette betyder også at de betyder vækststrategien Produktudvikling, da der har lanceret en række nye produkter på deres nuværende markeder. Kims A/S benytter målgruppestrategien Udifferentieret, da de sælger til alle med homogene præferencer. I værdikæden har Kims A/S deres kernekompetencer i down-stream, da de lever af deres brand. Specielt deres frontfigur, Jørgen, er en vigtig del af deres promotion. Alle danskere ved hvem Jørgen er, og citatet ’’Når du er sulten for sjov’’ er kendt.Spørgsmål 2:
Det er gratis at oprette en konto