Det første er her at vognmand Petersen ønsker en levering af hans vare, som i dette tilfælde er lastvogne, og hvis dette ikke kunne ske, erstatning for manglende levering. LASTAS som er tilbudsgiveren har da allerede solgt varen, og derfor mener de ikke at Petersen har accepteret deres tilbud korrekt, altså inden for tidsfristen. Dette problem opstår da tilbudsgiveren ikke overholder en ellers gyldig aftale.Det vil sige her er der tale om aftale retten, da Petersen d. 25. september sendte accepten og acceptrede tilbuddet korrekt, og han regnede med at den vil nå frem inden acceptfristens dato d. 30. september. Men LASTAS havde først modtaget accepten d. 5. oktober, og derfor vil de ikke tage ansvaret. Derfor har posthuset erstatningskravet til Petersen, da de ikke har overholdt denne aftale: ”Økonomibreve omdeles senest 3 hverdage efter indlevering. Indleverer du torsdag eller fredag bliver B-brevet omdelt inden for 4 dage.”.
2 problem: Aftaleret
Her har vi Katinka som har indgået en mundligt aftale med Jensen som er mekaniker, aftalen lyder således at bilen mindst skulle sælges for 80.000 kr. hvor Jensen derefter sælger bilen for 70.000 kr. hvor Katinka nu kræver at Jensen ophæver aftalen.
Katinkas mundtligaftale var at bilen ikke skulle blive solgt for mindre end 80.000 kr. og da en mundtlig aftale er ligeså bindende som en skiftlig aftale, har Jensen derfor brudt deres aftale og har nu pligten for at betale Katinka det resterende beløb som er 10.000 kr. da han har solgt bilen for 70.000 kr.
Det er gratis at oprette en konto