1 / 4 sider - klik for at bladre

Det senmoderne samfund: unges identitet og påvirkning

  • Samfundsfag
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Det senmoderne samfund: unges identitet og påvirkning er en samfundsfag-opgave fra 2013 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 4 sider (1.743 ord, ca. 8 min. læsning) og blev publiceret 17. juli 2026.

Opgaven redegør for det senmoderne samfunds ændrede påvirkning på unge sammenlignet med det traditionelle og moderne samfund, med udgangspunkt i Anthony Giddens' teori. Den analyserer, hvordan unge forstår og reagerer på samfundet, herunder mediepres og forventninger. Afslutningsvis diskuteres unges egoisme og selvoptagethed.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af det senmoderne samfunds påvirkning på unge, med inddragelse af teori og kildetekster. Opgaven er velstruktureret og giver god faglig indsigt.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • anthony giddens
  • egoisme
  • forældrerollen
  • identitetsdannelse
  • mediepåvirkning
  • senmoderne samfund
  • sociale relationer
  • ungdomskultur

I bestemmer selv, hvor meget det afleverede skal fylde - det er vigtigt, at I bruger fagbegreber i Jeres besvarelse (gerne ganske mange, for at signalere, at I har forstået disse). Udover de vedlagte bilag skal I selv finde minimum én tekst og inddrage i besvarelsen.Læs de vedlagte bilag:- "Martins livshistorie"- "Vi er lækre udenpå. Men indeni er vi totalt forvirrede"- "Skoleelev: Unge går ikke kun op i at være lækre"Redegør for, hvilken ændret påvirkning, som det senmoderne samfund ifølge teorien udsætter unge mennesker for, som er anderledes end i det traditionelle og moderne samfund. Og hvorfor finder denne ændrede påvirkning sted.

Anthony Giddens : Vi har valgt at tage fat i Anthony (traditionelle indtil starten af 1900) det moderne samfund begynder i starten af 1900-tallet. Senmoderne samfund begynder vi på i 1960-1970 og er det vi stadig lever i.

(myren)I det traditionelle samfund, var fremtiden planlagt lige fra fødselen. Pigerne blev hjemmegående, og drengene gik i fædrenes fodspor. Man bliver født ind i en klasse. Hvad man var født til blev man, og sådan var det, ingen brød de traditionelle rammer. Familien boede sammen i tre generationen, børn, forældre og bedsteforældre. Vi tog os af de gamle, og lod dem bo ved os, da der ikke var dissiderede plejehjem.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver