1 / 3 sider - klik for at bladre

'Råzone': identitet, grupper og det senmoderne samfund

  • Samfundsfag
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

'Råzone': identitet, grupper og det senmoderne samfund er en samfundsfag-opgave fra 2009 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.351 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Opgaven analyserer filmen 'Råzone' og dens skildring af unges liv. Den undersøger, hvordan det senmoderne samfund påvirker identitet og socialisering, samt dynamikken i pigegrupper, herunder gruppepres og social kontrol. Filmen perspektiveres til sociologiske teorier om ungdom og samfund.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af filmen 'Råzone' med god anvendelse af sociologiske begreber som identitet, socialisering og gruppepres. Giver god indsigt i filmens temaer.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • arenaer
  • film analyse
  • gruppepres
  • identitet
  • potensering
  • råzone
  • senmoderne samfund
  • social kontrol
  • socialisering
  • ungdomskultur

Råzone er en film der siger en masse om at være ung, for hvem er man egentlig, og er det de rigtige valg man tager? De tre hovedpunkter jeg synes filmen handler mest om er: det senmoderne samfund, identitet og grupper/arenaer.

Det senmoderne samfund har betydet en udlejring af sociale relationer, det vil sige, at man har overladt et stort ansvar til daginstitutioner, skoler osv. hvad angår børns opdragelse. Forældrene er begyndt at fralægge ansvaret mere og mere, og i stedet ladet skoler og børnehaver tage over. Der er sket en dobbeltsocialisering, hvor barnet opdrages og socialiseres i en kryds-socialisering mellem forældre og skolen og de andre børn. I filmen ”Råzone” er det Christina vi følger, og da man springer lige ind i hendes teenageår, kan det være svært, at sige hvordan forældrene har opdraget hende. Jeg har fået den opfattelse, at det mest er skolen der siger noget til Christina og de tre andre piger: Trine, Pernille og specielt Cecilie, hvis forældre er fuldstændig ligeglade med hvad hun laver. Christinas’ forældre blev skilt da hun var 12 år, og på den måde brød moren en af de kontrakter, der er i en familie, med faren, men også med Christina, da hun ikke møder op på cafeen og Christina finder ud af, at moren er højgravid, men Christina har ikke fået noget at vide. Det var også hovedsaligt skilsmissen, der gjorde at Christina og vennen Cecilie, der havde følt at Christinas’ forældre havde været der for hende, når hendes egne ikke var, begyndte at stjæle og gå til en masse fester i en tidlig alder, hvor de begynder at drikke og tage stoffer. Den uddelegerede omsorg er vigtig i en familie, og man kunne godt forestille sig, at efter skilsmissen hvor faren var alene med Christina, svigtede omsorgen lidt pga. arbejde og fritidsliv, som gjorde det svært at give den omsorg, som moren plejede være en del af, til Christina som hun behøvede. Faren vil gerne være en del af Christinas liv, men Christina tager afstand til ham til fordel for vennerne. Vi har en situation i filmen hvor Christina har aftalt, at skulle have en aften hjemme med sin far, men da hun kommer hjem, og faren står i køkkenet, og er ved at lave mad til dem, siger hun at hun ikke kan alligevel fordi hun har en aftale med de andre piger. I stedet for at sige, at det må hun ikke, og hun skal blive hjemme, bliver faren bare irriteret, men siger ikke noget kun, at hun ikke kan være det bekendt. Det viser at reglerne i familien svigter og det gør, at de ikke opnår balance og ligestilling i familien.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver