1 / 2 sider - klik for at bladre

Thomas Ziehes identitetsbegreber og det senmoderne samfund

  • Samfundsfag
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Thomas Ziehes identitetsbegreber og det senmoderne samfund er en samfundsfag-opgave fra 2021 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (1.016 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 29. juni 2026.

Opgaven redegør for Thomas Ziehes begreber om identitet og det senmoderne samfund, herunder kulturel frisættelse, formbarhed, subjektivering, ontologisering og potensering. Den undersøger også brugen af sociale medier i relation til Giddens' og Goffmans teorier, samt diskuterer fordele og ulemper ved at vokse op i det senmoderne samfund.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse og analyse af Thomas Ziehes identitetsbegreber og det senmoderne samfund. Anvender flere sociologiske teorier og diskuterer fordele/ulemper.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • anthony giddens
  • erving goffman
  • identitet
  • kulturel frisættelse
  • ontologisering
  • potensering
  • senmoderne samfund
  • sociale medier
  • subjektivering
  • thomas ziehe

1.Redegør for Thomas Ziehes begreber om identitet og det senmoderne samfundThomas Ziehes bruger b.la. begrebet den kulturelle frisættelse til at beskrive, at traditioner og fastenormer fylder mindre i det senmoderne samfund end tidligere.Ziehe mener at individet i dag er mere frit stillet til at vælge som det ønsker. Individet kan f.eks. idag frit vælge hvilken religiøs trosretning det vil tilhøre, hvis nogen, ligesom individet kan vælgekøn og seksuelle orientering. Tingene er altså ikke fastlagt på samme måde som det var før i tiden.

Ziehe bruger begrebet formbarhed til at beskrive, at alt kan formes efter det enkelte individs ønsker.Individet kan f.eks. ændre på kroppen ved hjælp af plastikkirurgi, kønsskifteoperation mm.Individet kan også ændre den psykiske tilstand ved hjælp af psykofarmaka medicin ellerhormonbehandling i forbindelse med kønsskifte. de mange valgmuligheder kan ifølge Ziehe væreuoverskueligt for individet. Derfor har individerne behov for noget at orientere sig efter. Det kanifølge Ziehe foregå gennem en af de tre orienteringsmekanismer; subjektivering, ontologisering ogpotensering, som forklares i tabel 2.2 i læsematerialet.

Subjektivering: Er når individet søger efter nærhed og har behov for at inddrage andre menneskeri sit liv og beslutninger. Et eksempel på subjektivering er når man poster noget på Facebook -statusopdateringer mm.

Ontologisering: Er når individet søger efter mening i livet. På grund af den store frihed til at vælgeog gøre som vil søger nogle individer tryghed i faste rammer og normer. Eksempler påontologisering er når individet søger fællesskabet i en bestemt trosretning, kult, politisk bevægelseeller i bande/rockerklub.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver