1 / 7 sider - klik for at bladre

Århus Charter: Virksomhedsanalyse og strategiske udfordringer

Det er gratis at oprette en konto

Århus Charter: Virksomhedsanalyse og strategiske udfordringer er en erhvervscase-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 7 sider (1.630 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 6. maj 2013.

Denne virksomhedsanalyse fokuserer på Århus Charter, et familieejet rejseselskab etableret i 1988. Opgaven redegør for virksomhedens kritiske succesfaktorer og identificerer tre hovedudfordringer: at skabe større kendskabsgrad, øge markedsandelen og stabilisere virksomheden med større overskud. Der præsenteres konkrete handlingsforslag og konsekvenser, baseret på modeller som SWOT, Ansoffs vækstmatrix og de 7 p'er.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid virksomhedsanalyse af Århus Charter med brug af relevante afsætningsmodeller og konkrete handlingsforslag. God struktur og faglig dybde.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • afsætning
  • ansoffs vækstmatrix
  • århus charter
  • kendskabsgrad
  • markedsandel
  • markedsføring
  • rejseselskab
  • strategi
  • swot analyse
  • virksomhedsanalyse

Indholdsfortegnelse

Virksomhedsbeskrivelse2

Kritiske succesfaktorer2

Udfordring 1 • Skabe en større kendskabsgrad3

Handlingsforslag3

Valg af handlingsforslag3

Konsekvenser3

Udfordring 2 • Øge markedsandelen4

Handlingsforslag4

Valg af handlingsforslag4

Konsekvenser4

Udfordring 3 • Stabilisering af virksomheden, med større overskud5

Handlingsforslag5

Valg af handlingsforslag5

Konsekvenser5

Metode6

Kildefortegnelse7

Bilag 1 – SWOT analyse

Bilag 2 – Omverdens model

Bilag 3 – Rentabilitetsanalyse

Bilag 4 – Brancheanalyse

Bilag 5 – Ansoffs vækstmatrix

Bilag 6 – De 7 p’er

Virksomhedsbeskrivelse

Århus Charter er det ældste familieejet aktieselskab i branchen. Århus Charter blev etableret i 1988 af søstrene Ulla Andersen & Jette Rantala, som altid har ville skabe noget selv, og de ejer hver 50 % af aktierne i selskabet. Virksomheden startede i 1988 med en enkel destination i Portugal, siden da har de fået 10 destinationer mere, og har i dag i alt 11 destinationer. I dag har Århus Charter 50 ansatte, og 30.000 gæster om året. Virksomheden har indtil 2011 aldrig haft underskud, hvilket de mener giver både de ansatte og gæsterne tryghed, men i 2012 blev virksomhedens resultat ramt af et minus. Århus Charter har tilknyttet guider under hele rejsen, og de fokusere på at have børnevenlige hoteller. Virksomheden ønsker ikke at tage mere end 30.000 gæster ind om året, da de mener det vil fjerne gæsterne fra virksomheden centrum.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver