Side 1 af 3

Hydrogenpperoxidindholdet i OXYDOL

Hydrogenpperoxidindholdet i OXYDOL er en kemi-opgave til 2.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 3 sider (344 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 25. november 2013.

  • Kemi
  • 2.g el. lign.
  • Karakter 7
  • 3 sider PDF
  • 9 downloads

Skribentens beskrivelse af Hydrogenpperoxidindholdet i OXYDOL

I denne opgave bliver stofmængen af hydrogenperoxid (H_2 O_2) fundet i forhold til OXYDOL. Opgaven er meget lige til. så hvis du sidder og knokler med en tilsvarende opgave, ville denne opgave garanteret hjælpe dig godt på vej.

Uddrag fra opgaven

Hydrogenperoxidinholdet i OXYDOL Problemformulering Hvor stor en stofmænge af hydrogenperoxid (H2O2) er der i OXYDOL? Teori Hvis H2O2 tilsættes I-1 i overskud, så er det sikkert at al H2O2 vil reagere: H2O2+I-?H2O+I2 Den dannede I2 titreres dernæst med thiosulfat S2O32-: I2+S2O32-?I-+S4O62- Når begge reaktionskemaer er afstemt kan vi bestemme hvorledes stofmængden H2O2 forholder sig forhold til stofmænden af S2O32-. På ediketen for OXYDOL er det angivet at 3% af stofmænden består af hydrogenperoxid (H2O2) Resultater 1) Afmålt vol. H2O2 - opl. Forbrugt rumfang tiosulfat mL Konc. af tiosulfat [S2O32-] Konc. [H2O2] Masse %H2O2 1. titrering 1,0 mL 19,7 mL 0,100

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver