1. Det er den 9. april og kl er 4 om morgenen. Du er dansk soldat og befinder dig ved den danske grænse i sønderjylland og du hører ligesom en rummel nærme sig.
Lav en personkarakteristik af dig selv indeholder navn, alder, rang og oprindelse
Tegn militærstillingen.
Jeg hedder [NAVN A] og er 30 år. Jeg er oversergent. Det er først her nogel år efter, at det begynder at gå op for mig. Det at have arbejdet i søværnets frømandskorps, var ikke blot et arbejde, men et “anderledes liv”, noget “almindelige mennesker” ikke får lov til at opleve.. Jeg blev sendt hjem fra krigen, og der hjemme, har min kone og jeg fået de to sødeste små tvillinger. De hedder [NAVN C] og [NAVN B].
Jeg kommer fra Danmark, i byen Ikast. Idag bor stadigvæk i Ikast i en stor, og hyggelig lejlighed på [ADRESSE 1]...
Da jeg hørte en rummel nærme sig, blev jeg meget betænkelig. Jeg var i forvejen meget træt, men vågnede op, da lyden kom.
Det jeg tænkte mest på, var om min familie nu var okay.
2. Du er blevet hjemsendt og er flyttet hjem til din familie.
Beskriv jeres hverdag: din dagligdag, dit arbejde, hvad laver I i fritiden, har du børn, har i mad nok, hvad gør i for at få penge og mad til at slå til, hvad synes du om tilstandende i Danmark.
Det er gratis at oprette en konto