1 / 2 sider - klik for at bladre

Mistanken: novelle om bankrøveri og moralsk dilemma

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 4
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Mistanken: novelle om bankrøveri og moralsk dilemma er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 2 sider (986 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 27. september 2014.

Novelle om Mathias, der afhøres for et bankrøveri. Han må vælge mellem at afsløre sin medgerningsmand, Saiuan, der skød bankmanden, eller at tage skylden og risikere sit liv i rockermiljøet. Historien udforsker loyalitet, konsekvenser og svære valg.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet novelle med spændende plot og et klart moralsk dilemma. God til inspiration for kreativ skrivning i dansk.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
12
Fuldstændighed
10
  • afhøring
  • bankrøveri
  • konsekvenser
  • kriminalitet
  • loyalitet
  • moralsk dilemma
  • novelle
  • rockermiljø

Der er efterhånden gået 5 minutter siden at Mathias er blevet placeret i det rum hvor han skal afhøres. Der går yderligere 3 minutter før at der kommer en betjent ind i lokalet. Betjenten er en mand i midten af 40’erne, manden er meget korthåret og ser meget veltrænet ud. Mathias bryder stilheden i lokalet og spørger om det er ham der skal afhøre ham. Det er det. Betjenten ligger blødt ud med at introducere sig selv som Lars, Der efter foresætter han over i noget langt mere alvorligt. Lars fortæller Mathias hans rettigheder bland andet at han har ret til at få en advokat, og at han ikke behøver at udtale sig før hans advokat kommer. Til sidst spørger han om han har forstået hans rettigheder. Det har han og han kunne også tænke sig at tale med hans advokat. ”Det er så i orden, men er ikke sikker på at jeg kan få fat på din advokat før i morgen tidlig” siger Lars. Lars forlader lokalet for at ringe til Mathias’ advokat. Der går et par minutter før betjenten kommer tilbage. Han fortæller Mathias at det er blevet så sent at han ikke kan komme i kontakt med hans advokat. Så han bliver nød til at sove i en celle på politigården natten over. Der kommer en anden betjent ind i lokalet, Lars forklare at det er ham der skal føre ham ned til der hvor han skal sove. Mathias bliver ført ned af en lang gang med celler på begge sider. Da han næsten af nede forenden af gangen stopper betjenten som endnu ikke har oplyst sit navn. Mathias for fjernet sine håndjern og bliver bedt om at træde ind i celle. Døren til cellen bliver låst, og Mathias sætter sig i sengen med hovedet dybt begravet i hans hænder. Han er i tvivl om hvad han skal gøre i morgen når han skal afhøre. Skal ham fortælle hvem der virkelig skød ham bankmanden eller skal han tage skylden for noget han ikke har gjort og være loyal over for Saiuan. Hvis han fortæller at det var Saiuan der skød, ville han være i livsfare resten af hans liv. For hvis der er en ting man ikke gør i rockermiljøet, så er der at sladre. Men hvis han nu tog skylden for drabet, ville han komme så langtid i fængsel at han aldrig ville kunne komme til at se han familie og han børn igen. Mathias ligger sig ned i sengen og forsøger at falde i søvn. Han falder godt nok i søvn.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver