1 / 3 sider - klik for at bladre

Kronik om ytringsfrihed og Muhammedtegningerne

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kronik om ytringsfrihed og Muhammedtegningerne er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.235 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 26. april 2015.

Denne kronik undersøger ytringsfrihedens rolle som dansk værdi og dens konsekvenser for integration. Den analyserer Birthe Rønn Hornbechs debatindlæg fra Politiken om Muhammedtegningerne og diskuterer for og imod at forhåne religiøse mindretal. Opgaven reflekterer over balancen mellem frihed og gensidig respekt i samfundet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid kronik der diskuterer ytringsfrihedens grænser og konsekvenser for integration. Analyserer Birthe Rønn Hornbechs synspunkter og præsenterer for og imod argumenter.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • birthe rønn hornbech
  • demokrati
  • etos
  • integration
  • mindretal
  • muhammedtegningerne
  • patos
  • respekt
  • retorisk analyse
  • ytringsfrihed

Hvorfor er det en dansk værdi at forhåne en hel religions udøvere? Er det demokratisk at tegne satire tegninger der kan støde andre mennesker? Det er der mange, der har en mening om; måske er det, fordi vi danskere føler, at ytringsfriheden er en af de vigtigste grundsten i vores demokrati. Ytringsfriheden fylder meget i vores hverdag, uden vi lægger mærker til det, vi er mange flittige brugere af Facebook, hvor kommunikationen ikke har nogle grænser. Denne frihed behøves ikke altid være noget positivt nogle mennesker, misbruger ytringsfriheden og gør den til skamme. Ytringsfriheden så sit lys for første gang under Den Franske Revolution, da den franske forfatter Voltaire sagde, ”Jeg er ikke enig med dig, men jeg vil kæmpe til min død for din ret til at have den holdning”.

Debatindlægget er meget aktuelt. Ytringsfrihed er et emne, der hyppigt bliver diskuteret af debattører og politikere. Indlægget er kun en måned gammelt, det er altså et forholdsvist nyt indlæg. Indlægget er væsentligt, fordi, at vi er mange, der følger med i valgkampen, og det kunne være én af de mærkesager, politikerne vil stille op med i år. Mange mennesker i Danmark har en mening om ytringsfrihed, derfor vil indlægget få blandet respons.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver