Forrige Side af Matamatik aflevering
Næste Side af Matamatik aflevering
Side 1 af 4

Matamatik aflevering

   
Fag: Matematik
Uploadet: 13/05/2015
Klassetrin:9. klasse
Antal sider:4
Downloadet: 3 gange
Filinfo: pdf-formatpdf-format (48KB)
klogebodil gav 3.2 stjerner af 5 Log ind for at downloade Matamatik aflevering
Skribentens beskrivelse af Matamatik aflevering
Opgave 1: 1.1: Hvad koster 3 liter kakaomælk? 1 liter koster 11,50 kr. 3 * 11,50 = 34,50 kr. 1.2: En liter koster 16,95 kr. Han kan få 2 liter for 25 kr. Hvor mange penge kan han spare: 16,95 + 16,95 = 33,9 33,9 – 25 = 8,9 kr. Så pr. Yoghurt spare man 4,45 kr. Og i alt 8,9 kr. 1.3: Top smør koster 13,95 kr. Pr. Pakke med 250 g. Et kilo koster 55,80 kr. 13,95 * 4 = 55,80 kr. Smør Let koster 11,50 kr. Pr. Pakke med 200 g. Et kilo koster 57,50 kr. 11,50 * 5 = 57,50 kr. Ja de er rigtige. 1.4: 10 stk. Æg koster 19,95 kr. Man spare 40%. 19,95 : 60 = 0,3325 0,3325 * 100 = 33,25 kr. Opgave 2: 2.1: Der skal bygges en redekasse, hvor der skal være vægge, gulv og loft. Hvor mange dele skal der bruges: Et loft, en bund, 2 sidevægge, en mellemvæg, en frontvæg og en bagvæg = 7 dele 2.2: Det kan sagens nå at være der, der er også noget i rest. 2.3: En voksen slørugle har brug for ca. 400 cm2 gulvareal. 78 * 38 = 2964 cm2 2964 : 400 = 7,41 7 voksne


Lignende opgaver


Matamatik aflevering


Matamatik aflevering - sæt maj 2002

Du er ikke logget ind...

Du skal logge ind før du kan downloade opgaver på Opgaver.com

E-mail:

Password:

Glemt password?

Husk mig  
Har du ingen bruger?

Opret en bruger nu

Eller

Opret en bruger på Opgaver.com

Din E-mail:

Vælg kodeord:

Fødselsår:

 eller 

Når du klikker på opret, accepterer du samtidig brugerbetingelserne for Opgaver.com

Bekræft din email

Vi har netop sendt dig en email med et aktiveringslink,
som du skal klikke på for at aktivere din konto.

OBS! Husk at tjekke om emailen ligger i "Uønsket post"!

Med venlig hilsen
Opgaver.com