1 siders PDF

Løgn og sandhed: en refleksion

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Løgn og sandhed: en refleksion er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (465 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 28. februar 2016.

Denne opgave reflekterer over løgnens problematik, herunder dens potentielle skade på tillid og relationer. Den diskuterer også situationer, hvor en hvid løgn kan være berettiget for at undgå at såre andre, og overvejer de moralske aspekter af at lyve.

  • etik
  • hvide løgne
  • løgn
  • moral
  • relationer
  • sandhed
  • sociale relationer
  • tillid

problemet i at lyve er, at det kan skade andre. Men nogen gange kan det selvfølgelig også være godt at lyve, men jeg siger ikke at det er nødvendigt at lyve, det kommer lidt an på hvilken situation man står i, sandheden er ikke altid det bedste. F.eks. hvis jeg nu lyver over for min mor omkring noget, også hun finder ud af at jeg har løjet, så gør det bare hele situationen være. For at ens løgn ikke bliver afsløret, skal de selvfølgelig være gode, også mener jeg at det er okay at lyve. Løgn kan både være skidt og godt på den måde, at hvis jeg f.eks. sagde sandhede til dig ville vi jo kunne stole på hinanden, og kunne fortælle hinanden hemmeligheder, skabe et godt bånd og tillid til hinanden, hvor det ville være modsat hvis jeg havde løjet for dig, fordi at det ville føre til at vi ikke ville kunne stole på hinanden, og ikke fortælle hemmeligheder til hinanden, og vi ville ikke have nogen tillid. En løgn kan skade de personer der bliver løjet overfor, så nogen gange er det bare bedst at fortælle sandheden. En løgn kan også være godt, for hvis jeg har fået af vide at en person er grim eller lugter så kan det nogen gange bare være bedst at holde det for sig selv så man ikke skader personen, hvis personen så spørger dig om han/hun er grim er det nogle gange godt, at komme med en lille hvid løgn så man ikke skader personen. Det jeg syntes er værst, er hvis en jeg kender skal fortælle mig en historie, omkring noget han har oplevet, men at han så bliver revet med i hans egen historie, og begynder at lave historien om til en løgn. Hvis man nu absolut skal lyve så er det bedst, at fortælle en hvid løgn for ikke at skade andre personer. Jeg ved godt at nogle mennesker mener, at det generelt bare er forkert at lyve, og at det kan skabe et moralsk skred både for personen der lyver, og personerne løgnen handler om, men i nogen situationer bliver man bare nød til det. Hvis man lyver er det for at videregive nogle informationer, som man ikke selv regner med er sande, med det formål at snyde andre. Ikke alle løgne behøves at indeholde falske informationer. Det handler om at personen der giver informationen videre tror på at løgnen er forkert. Ikke alle løgne er onde eller har en ond hensigt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver