1 / 3 sider - klik for at bladre

Pandora case: Behov, købemotiver og købsadfærd

  • Afsætning
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 4
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Pandora case: Behov, købemotiver og købsadfærd er en afsætning-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 4. Fylder 3 sider (1.166 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 1. april 2016.

Denne opgave analyserer smykkefirmaet Pandora med udgangspunkt i marketingteorier. Den redegør for Maslows behovspyramide, forskellige købemotiver som Bandwagon, Snob, Veblen og Thrifty, samt forbrugernes købsadfærd. Desuden behandles kundebetjening, købeloven og butiksindretning i relation til Pandora.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid caseanalyse af Pandora, der anvender centrale marketingmodeller som Maslows behovspyramide og købemotiver. Opgaven er velstruktureret og giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • detailhandel
  • forbrugeradfærd
  • kundebetjening
  • købeloven
  • købemotiver
  • luksusvarer
  • marketing
  • maslows behovspyramide
  • pandora

Ud fra Maslow’s behovspyrademide opfyldes egobehovet. Da det er dyre smykker man køber her, er det fordi man gerne vil have en høj status og en større selvtillid.

Fordi at det er noget man ikke har behov for, det er nærmere hvilende behov. Vores behov opstår ved f.eks. en reklame. Designersmykkerne er opmærksomhed i sig selv, og man får derfor lyst til at købe sådan et glimtrene flot stykke.

Medfødte behov er behovet for at spise og drikke, disse er nødvendige behov. Kulturbestemte behov er behov der bliver påvirket af hvilken kultur vi lever i. Den metode vi vælger at dække vores medfødte behov pa?, er forskelligt for hver kultur.

Hvis man bor i et område hvor det giver en status at eje dyre smykker fra f.eks. Pandora kan man fa? dækket det behov for at blende sig ind med dem der har høj status, behovet for at vise at man har mange penge og så at få status.

Opgave 2 – Købemotiver

Forskellen pa? rationelle- og sociale købemotiver, er at rationelle købemotiver er styret af fornuft, at man går igennem de faser der får en til at tænke på om det er nødvendigt for en og om produktet er som det skal være for at passe en selv.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver