Side 1 af 5

Kap. 8 - IØ B

Kap. 8 - IØ B er en international Økonomi-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 5 sider (1.315 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 21. august 2016.

Skribentens beskrivelse af Kap. 8 - IØ B

Dette dokument indeholder svar til repetitionsopgaver i Kap. 8, i IØ B bogen fra systime. Opgaverne er gået igennem med læreren og er derfor helt i orden.

Uddrag fra opgaven

Definér kort, hvad man forstår ved finanspolitik. Man søger at påvirke efterspørgslen ved at ændre på statens indtægter (skatter) og statens udgifter. Herved kan man påvirke bl.a. betalingsbalance, produktion, beskæftigelse og inflation Angiv nogle eksempler på, hvordan man kan føre lempelig finanspolitik. Ved at sætte statens indtægter ned, eller ved at øge statens udgifter. Beskriv kort virkningerne af stram finanspolitik. Forbedret betalingsbalance, nedbringelse af inflation og stigende arbejdsløshed. Hvad menes der med, at der er en målkonflikt, når der føres finanspolitik? Som det fremgår af figur 8.1 og 8.2, har finanspolitikken den åbenbare svaghed, at den vanskeligt kan løse de

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver