1 / 2 sider - klik for at bladre

Erindringer: definition og personlige eksempler

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Erindringer: definition og personlige eksempler er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (497 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 7. oktober 2016.

Denne opgave udforsker begrebet erindringer, deres subjektive karakter og hvordan sanser kan aktivere dem. Den indeholder personlige beretninger om skuffelse og begejstring fra elevens eget liv. Desuden analyseres forfatteres hensigt med at berette om barndomsoplevelser og sammenlignes forskellige måder at erindre højoplæsning på.

Redaktørens vurdering
7 God
Samling af noter og personlige beretninger. Mangler sammenhængende struktur og dybdegående analyse for at være en fuldgyldig opgave.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
7
  • barndomserindringer
  • erindringer
  • forfatterhensigt
  • følelser
  • hukommelse
  • oplevelser
  • personlig fortælling
  • subjektivitet

Man husker en begivenhed fra fortiden som har en særlig betydning.

Erindringer er subjektive

En bestemt duft farve eller lugt kan sætte gang i ens erindringer.

Man kan blive inspireret af andres erindringer. Hvis de har skrevet en selvbiografi eller noget i den stil.

Når man læser eller taler om erindringer er det vigtigt at overveje om forholdet mellem de objektive og de subjektive i elementerne i teksten.

Skuffet, Jeg skuffet da vi blev blev lovet en introtur, men alligevel ikke fik den fordi der var kommet ny skoleleder eller noget i den stil der var bare en undskyldning. Jeg blev på samme tide irriteret og vred der var bare så mange følelser. Årsagen til at jeg det var at alle de andre piger kendte hinanden fordi de gik i samme klasse men jeg kom fra A klassen og var den eneste pige men der var dog en ny pige i klassen som også kom ra min klasse men hende var jeg ikke komme så godt ind på da hun ikke havde gået der i så lang tid.

Begejstring, jeg blev vildt begejstret da vi en dag til bage i efteråret skulle spille en turnerings kamp, mod et af de bedste hold på Sjælland sammen med os.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver