1 / 3 sider - klik for at bladre

To erindringer: Min plads i solen og Min bedste jul

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

To erindringer: Min plads i solen og Min bedste jul er en dansk-opgave fra 2008 til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (623 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 28. juli 2010.

Denne opgave indeholder to personlige erindringer. Den første, 'Min plads i solen', beskriver en varm sommerdag i Tyrkiet med fokus på sanselige oplevelser. Den anden, 'Min bedste jul', fortæller om en snefyldt jul og glæden ved at lege i sneen. Begge tekster udforsker barndomsminder og beskrivende sprog.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
To velstrukturerede personlige erindringer med fokus på sanselige beskrivelser og barndomsminder. Kan inspirere andre elever til narrativ skrivning.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • barndomserindringer
  • beskrivende sprog
  • personlig fortælling
  • sanser
  • sommerferie
  • vinter

Jeg lagde mig på en solseng, jeg kunne mærke saltvandet sive ind i min krop. Det føltes mærkeligt. Det var som om, der var flere hundrede dyr på mig, som trak sig selv ind til mig. Det var dejligt, alle “dyrene” var tørret væk og solen kom mere til syne og begyndte at koge min krop. Det var som om, at jeg for hvert sekund blev mørkere og mørkere i huden. Jeg kunne se varmen foran mig, det gjorde det hele mere utydeligt, og næsten ikke så dejligt igen, men lidt mere ubehageligt i 46 graders varme.

Jeg gravede min hånd ned i sandet, så mine hænder begyndte at brænde. Jeg trak dem hurtig op igen og efter nogle sekunder kunne jeg stadig mærke varmen i mine hænder… Nu var de små dyr dukket op igen, men ikke af salt vand denne gang, nu var det mine svedeperler der piblede frem.

En man kom gående forbi os med is og råbte “Ice-cream in the melon, ice-cream in the melon”.. Jeg følte i min mave, længsel af et eller andet. Det første jeg kom i tanke om… var is.

Jeg løb så hurtig jeg kunne over sandet. Man skulle tro at sandet var en stor grill og os mennesker som lå på den, som store og små pølser. En af pølserne var mig som løb hen til min far og spurgte om vi ikke skulle have is. Vi købte isen og jeg åd en kæmpe melon fyldt med is i. Min længsel efter mere kulde, gjorde mig energisk. Som en haj sprang jeg på mit bytte, sprang ude i det tyrkiske og blå hav, helt uden at blive bange(;

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver