1 / 2 sider - klik for at bladre

Uforklarligt Brev: En personlig fortælling om sorg og savn

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Uforklarligt Brev: En personlig fortælling om sorg og savn er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (502 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 9. april 2017.

Dette brev er en personlig beretning fra Sara Koue, der beskriver sine uforklarlige oplevelser efter sin bedstemors død. Hun fortæller om at se og høre sin bedstemor, selvom ingen andre i familien kan. Opgaven udforsker temaer som sorg, savn og det overnaturlige.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velformuleret personlig fortælling om sorg og overnaturlige oplevelser, der kan inspirere andre elever til kreativ skrivning.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
12
Fuldstændighed
12
  • bedstemor
  • døden
  • overnaturligt
  • personlig fortælling
  • savn
  • sorg
  • spøgelser
  • uforklarligt

I det her brev vil jeg fortælle dig om en mystisk og underlig række hændelser, jeg oplever. Det er ikke noget jeg selv kan forklare, men de var for mærkelige til at jeg kunne lade være med at fortælle det.

Det hele startede da min bedstemor døde i 2007 af kræft, hun havde kæmpet med lungekræft i over 1 år og lå på hospitalet dagen lang. Til sidst måtte hun give op og da det skete sad jeg lige ved siden af hende. Jeg var fuldstændig græde færdig, fordi jeg havde lige mistede min bedre halvdel, nu var jeg jo ikke bedstemors pige mere. Det var hårdt i mange måneder, og jeg kunne ikke forstå at hun bare var væk. Men det er ikke det, det her brev skal handle om, det skal handle om det jeg ser og høre hele tiden.

Om aften når jeg ikke kan sove, så kommer jeg til at tænke på hende, og hver gang jeg gør det, der går jeg altid ud og tager noget og drikke. Når jeg komme ind i mit værelse igen så står hun der bare. Jeg er ikke bange for hende jeg står bare og tænker på alle de gode minder, jeg har med hende. Hun er der i nok 2 min, også forsvinder hun igen. Nogen gange kommer hun i nogen dag, og andre gange komme hun, kun en gang hver måned. Tit begynder jeg også og græde når jeg ser hende, fordi jeg savner hende så meget, også fordi jeg ikke kan forstå at hun bliver ved med at komme. Hvis jeg er trist også, så ser jeg hende altid stå og smile til mig, udrenset hvor jeg er, så sidder hun i en bil, eller så sidder hun uden for vinduet og smiler ind til mig og når jeg er sur over et eller andet så er hun der også bare, kan virkelig ikke selv se hvad der sker. Jeg kan bare dreje hovedet så høre jeg hende, eller så ser jeg hende.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver