Lav en sproglig analyse af den vedlagte artikel fra "Information". I skal tage udgangspunkt i afsnittene "Nyhedsartiklens farvelade: sproglige virkemidler" og "Nyhedsartiklens byggesten: syntaktiske kendetegn". I skal fokusere på, hvordan artiklen sprogligt er bygget op. Kom ind på artiklens hvem, hvad, hvor, hvorfor. Hvordan formidler journalisten politikernes og andre aktøres udtalelser? Bruges i artiklen metaforer eller andet billedsprog? Hvordan er forholdet mellem analytisk og syntetisk sprogbrug i artiklen (se her bl.a. på sætningernes længde og opbygning)? Hvordan virker artiklens sprog på jer?
Hvad ved vi om afsender - modtager?
Afsenderen er dagbladet Information. Information er ikke afhængig af partipolitiske og økonomiske interesser. Deres målgruppe består af mennesker med en generelt politisk interesse, som hører under det blå segment i Minerva modellen.
Hvilket emne behandler teksten?
Emnet omfatter at man skal nedlægge DR’s underholdningsorkester, men en masse danske partier og en enkelt færøsk kæmper imod nedlægningen af orkesteret. Flere partier var med i forhandlingerne omkring nedlæggelse af DRs underholdningsorkester, men senere i forhandlingerne trak følgende partier til sig Enhedslisten, Dansk Folkeparti, Venstre og Konservative.
Referat:
I korte træk handler teksten om en konflikt omkring underholdningsbranchen, i dette tilfælde om DR’s beslutning om nedrivning af underholdningsorkestret. Største dele af den blå blok ønsker at kulturminister Marianne Jelved fra de Radikal til at skrive underholdningsorkesteret in i en Public Service-kontrakt, som der bestemmer at DR skal holde underholdningsorkesteret i live. DR overtræder denne lov, da de troede at de havde fundet en smutvej i aftalen.
Det er gratis at oprette en konto