1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af 'Jomfruen i fugleham'

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af 'Jomfruen i fugleham' er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (1.011 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 7. december 2017.

En dybdegående analyse af tryllevisen 'Jomfruen i fugleham', der udforsker dens komposition, sprog og karakterer. Opgaven fokuserer på symbolikken omkring seksualitet og overgangsfasen fra barn til voksen, herunder en fortolkning af mødomstab. Der perspektiveres til folkevisen 'Den drømmeløse' for at belyse middelalderens syn på menneskelige drifter.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af tryllevisen 'Jomfruen i fugleham' med fokus på symbolik, seksualitet og overgangsfaser. Inkluderer relevant sammenligning med 'Den drømmeløse'.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • den drømmeløse
  • folkevise
  • jomfruen i fugleham
  • kønsroller
  • middelalderlitteratur
  • nilus erlandsøn
  • overgangsfase
  • seksualitet
  • symbolik
  • tryllevise

Jomfruen i fugleham er en fortælling der er bygget op med 21 strofer hvor der ca. 4-5 verselinjer i hver strofe. Digtet er en tryllevisen da det har både magiske elementer og de typiske magiske tal som f.eks. 7 møer der blev forvandlet til ulve, og den magiske forvandling der nu gør jomfruen til en nattergal, . vi Vi kan også se hjemme, ude, hjemme formen ved at dele visen op således, at strofe 4 er hjemme, strofe 5-19 er ude, dog ved vi ikke helt hvad der sker efter strofe 19, da der ikke decideret tegn på de kommer hjem eller at de forlader skoven. Vi har et omkvæd der lyder på " saa vinder den Svend sin jomfru" dette kan også ses som en hint til slutningen. Kompositionen i "Jomfruen i fugleham" er en inddeling af en indledende fase end midte fase og en afsluttende fase

Visen kan ses som et episk digt, der handler om Nilus Erlandsøn. Fortællingen beskriver en idyllisk skov, vi kan f.eks. Se se Hjort hjort og hind, da det betegnes som et mirakel at se en kronhjort eller en et brunspættet dådyr i skoven. Her i den smukke natur møder Nilus Erlandsøn en Nattergal som han begynder at jage. Nilus vælger endda at fælde et træ, da Nattergalen han jagtede fløj op i træet. Da Nilus stod og ikke vidste hvad han skulle gøre kom en jomfru frem og sagde at han skulle tæmme Nattergalen istedet for at jage den. Dette lyttede Nilus til og for at lokke Nattergalen skar Nilus sin ene brystvorte og satte den på en Kvist op til Nattergalen. Nattergalen bliver lokket af ned fra træet og bliver forvandlet til en jomfru, her fortæller den forvandlede jomfru at hendes stedmor havde forvandlede hende til en nattergal og hun bliver ordret til at flyve ind i skoven, stedmoder havde også forvandlet 7 andre jomfruer dog til ulve. Disse ulve jagter Nattergalen som nu er blevet forvandlet til jomfru. Til sidst får Nilus og jomfruen hinanden og slutningen er således lykkelig.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver