Nogle af jer tænker sikkert hvordan det? Men hvis i var fx 8-9 år, ville du så helst læse en billedbog eller en “normal” bog. Jeg ville læse en billedbog, fordi den er mere spændende og det gør den også sjovere at læse. Jeg tror at mennesker lære mest når de har det sjovt, end hvis det keder sig.
Jeg har sammen med min arbejdsmakkere, fremstillet en billedbog til 2. klasser, bogen handler om bioaffaldets kredsløb, nogle vil mene at det er for tidligt, at lære dem noget om sådan noget. Hvor jeg i stedet logisk nok vil mene at jo tidligere jo bedre, fordi hvis de startet tidligt, så når de bliver ældre, på vores alder (15). Vil de kende bedre til bioaffald end vi gør nu.
Jeg synes at det er vigtigt, at man får undervist de små børn om biogas og bioaffald. Forurening er et stort problem, et problem som bioaffald og biogas kan hjælpe på, Hvordan det? Benzin fx, det forurener meget, men jeg mener at der skulle være nogle lastbiler i Danmark som faktisk køre på biogas, det er store fremskridt.
Bioaffald kan også hjælpe. I stedet for at smide bananskræller og æbleskrog ud i den normale skraldespand, hvor det efter bliver kørt et sted hen og bliver brændt, kan man smide dem ud i en bioskraldespand, som bliver kørt et andet sted hen, hvor det bliver sorteret, og kommer igennem nogle processer, og kan så bruges som gødning, frem for at blive brændt.
Det er gratis at oprette en konto