1 / 2 sider - klik for at bladre

Mad på bordet: taknemmelighed og madspild

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Mad på bordet: taknemmelighed og madspild er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (643 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 20. januar 2019.

Denne opgave er en personlig kommentar, der reflekterer over taknemmelighed for mad og ansvar i hjemmet. Den bruger eksempler fra hverdagen til at belyse manglende respekt for mad og diskuterer det bredere problem med madspild. Teksten opfordrer til at vise respekt for maden og dem, der tilbereder den.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet personlig kommentar om taknemmelighed for mad, ansvar i hjemmet og madspild. Teksten er struktureret og har en klar pointe.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • ansvar
  • familieliv
  • madkultur
  • madspild
  • opdragelse
  • respekt
  • taknemmelighed

___________________________________________________________________________

Mad på bordet? Det kommer der hver dag for mit vedkommende. Både morgen, middag og aften står der mad, så jeg ikke sulter. Sådan er det også for de fleste andre, rundt omkring i Danmark, men er det alle der siger ”tak for mad” når man er færdige med at spise. Nej, for det er jo aldrig rigtig godt nok. Medmindre sodavand er alt bare ”ikke godt nok”.

Men hvad skal der så gøres for, at de måske lidt mindre børn lære noget om respekt?

Hver morgen middag og aften, når mine forældre råber ”så er der mad” kommer jeg løbende ud, spiser, og siger derefter ”tak for mad”, vasker min tallerken af, og sætter den i opvasken.

Ser man på min lillebror derimod, når mor og far kalder til mad, sidder han som altid og spiller fortnite eller hvad det end er, efter nogle minutter kommer han, kigger på maden, går hen til skabet og tager derefter havregrynsparken ud. Og den utaknemmelige unge slipper afsted med det. Han siger ikke tak for mad og sætter heller ikke sin tallerken eller skål på plads.

Hvad skulle man gøre uden ens forældre til at lave mad til en?

Alternativet er at man selv prøver at tage lidt ansvar en gang i mellem. Hvis ens forældre er ude, at man så går op og handler ind til hvad man har lyst til, går hjem og laver maden i stedet for at gå op til pizzamanden.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver