1 / 2 sider - klik for at bladre

Madspild og skraldning

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 4
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Madspild og skraldning er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 2 sider (529 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 6. november 2017.

Opgaven diskuterer det stigende fokus på madspild i medierne og præsenterer skraldning som en potentiel løsning. Den belyser supermarkedernes stramme regler, der fører til stort spild, og fremhæver de økonomiske fordele for studerende og familier. Samtidig nævnes Fødevarestyrelsens advarsler mod sundhedsrisici ved skraldning.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven redegør for madspild og skraldning som løsning, med forskellige perspektiver og eksempler. Den er velstruktureret og giver god inspiration til emnet.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • bæredygtighed
  • debat
  • dumpster diving
  • fødevarestyrelsen
  • kontanthjælpsloft
  • madspild
  • skraldning
  • studerende
  • supermarkeder
  • økonomi

Madspild og skraldning er på det sidste stykke tid blevet et meget populært debatemne i både tv og aviser. Der er stor fokus på emnet madspild i medierne her for tiden. Den store debat går ud på hvordan man kan formindske madspildet. Et af de mange forslag til at formindske madspild er skraldning.

Fakta: Der er over 2500 skraldere i hele Danmark som skralder flere gange om måneden.

Kilde: Politikken.

Vi ser oftest at madspildet foregår ved butikker som Netto, Fakta, Føtex og andre kæde supermarkeder. Hvordan vil man formindske madspild?

Der er mange måder at formindske madspild på, for eksempel er skraldning en god måde. Jeg har tænkt længe på hvilke metoder man kunne bruge for at formindske madspildet. Jeg har hørt at man i københavn har en butik som sælger de varer som ellers ville være smidt i containeren. dette synes jeg er en god måde at undgå det enorme madspild.

Hvert år bliver der nemlig ifølge fødevarestyrelsen smidt 540.000 ton mad ud. Problemet med supermarkederne, er de meget stramme regler for hvad de må have i

butikkerne. Man ser ofte at butikkerne smider et helt net med appelsiner eller æbler ud, hvor det faktisk kun er 1 ud af de 10, der fejler noget. Det er et kæmpe spild af mad.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver