1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af Top-Toys konkurs og Legekædens situation

  • Afsætning
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Top-Toys konkurs og Legekædens situation er en afsætning-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (635 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 31. januar 2020.

Denne opgave analyserer Top-Toys konkurs og de efterfølgende opkøb af Salling Group og Coop. Den redegør for dagligvarekoncernernes interesse i Fætter BR's brand og adskiller deres strategier fra Legekædens. Opgaven inkluderer en omverdensanalyse og værdikædeanalyse af Legekæden i den nye markedssituation.

Redaktørens vurdering
7 God
Analyserer Top-Toys konkurs og de strategiske implikationer for detailhandlen. Inkluderer omverdens- og værdikædeanalyse af Legekæden, hvilket giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • brand
  • coop
  • detailhandel
  • legekæden
  • legetøjsmarked
  • markedskonkurrence
  • omverdensanalyse
  • salling group
  • top-toy konkurs
  • værdikædeanalyse

NyhederTop-Toy blev erklæret konkurs den 28. december, efter en meget sløv og økonomisk dårlig julehandel. Torsdag offentliggjorde Salling Group at de havde købt store dele af konkursboet. De overtaget varelageret i hele Danmark og selve Fætter BR’s brand. Nu skal Salling Group finde forskellige detailhandlere, som vil overtage nogle af butikkerne rundt omkring i landet.

Hvem har købt hvad? Hvilke grunde kan køberne have?Salling Groupe og Coop er to detailforhandlere, som begge to er meget interesseret i Top-Toy koncept. Men ifølge Salling Group ligger Fætter BR højere på listen end de gør på Coop’s liste, fordi de allerede driver en langt større mængde legetøj i deres forretning. Salling Group og Coop har begge budt på Top-Toy, fordi de mener at det fortsat er meget vigtigt at kunderne har mulighed for at købe det i de fysiske butikker.

Find grunde til hvorfor dagligvarekoncernerne har mere interesse i at købe rettigheder til Fætter BR’s brand end i de fysiske butikker.Dagligvarekoncernerne har interesse i at købe rettigheder til Fætter BR’s brand, så de kan åbne nogle shops i andre shops, altså at f.eks. Salling Group kan sælge Fætter BR’s brand i f.eks. Netto og Føtex.

Hvordan adskiller Salling Group, Coop og legekæden sig med hensyn til, hvad de er interesseret i at købe?Salling Group adskiller sig ikke lige så langt fra legekæden som Coop gør. Salling Group er butikker som Føtex og Netto, hvori man sagtens ville kunne finde lidt legetøj, dog er det ikke de butikker man tager i for at købe legetøj, derfor adskiller det sig delvist fra Legekæden. Dog er Føtex også butikker hvor man kan købe tøj, mad og diverse andre ting. Coop er butikker som Kvickly og SuperBrugsen, som næsten ingen legetøj har at tilbyde, Coop er mere dem som køber dagligvarer.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver