1 siders PDF

Dokumentarfilm: 'Gina Jaqueline - en sugardaters fortælling'

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Dokumentarfilm: 'Gina Jaqueline - en sugardaters fortælling' er en dansk-opgave til 1.g el. lign.. Fylder 1 side (330 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 29. april 2020.

Denne opgave analyserer dokumentarfilmen 'Gina Jaqueline - en sugardaters fortælling'. Den redegør for dokumentarfilmens karakteristika og forskellige former, med særligt fokus på den observerende fortællerform. Opgaven diskuterer filmens temaer omkring sugardating og Gina Jaquelines liv.

Redaktørens vurdering
7 God
Kort analyse af dokumentarfilm med fokus på genre og indhold. Lidt uformel stil og mangler dybere akademisk analyse, men giver en grundlæggende gennemgang.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
7
  • dokumentarfilm
  • film analyse
  • fortællerform
  • gina jaqueline
  • observerende dokumentar
  • sugardating

Dokumentarfilm - Gina Jaqueline - en sugardaters fortælling

Dokumentarfilm er en film som handler om livet og virkeligheden. Den beskæftiger sig med politiske, sociale, kulturalle eller kunstnerisk spørgsmål. En dokumentarfilm er ikke en spillefilm, og heller ikke en reportagefilm, da det er virkelige oplevelser man ser. Men overmodent er en dokumentarfilm en film der henter alt sin viden ud i virkeligheden, men som præsenteres ud fra en personlig holdning eller synsvinkel. Der findes seks former for dokumentarfilm. Der findes den forklarende, den observerende, den deltagende, den refleksive, den performative og den poetiske. Den vi kommer til at beskæftig os med angående dokumentarfilmen ”Gina Jaqueline - en sugardaters fortælling” er den observerende fortællerform.

Dokumentaren handler om Gina Jaqueline som lever hendes liv, som en sugarbabe. Der hun var på alderen 15, gav hun en mand et blowjob for 2000 kroner, og der hun en dag manglede penge, gjorde hun det igen, og siden der har hun ikke kunne vende tilbage til at leve som en normal teenager.

Dokumentarfilmen forgår i 2017, og det betyder så at det er meget moderene. Miljøet vi befinder os, tror jeg ikke er et særligt godt miljø. Selvom hun har gode venner, siger hun selv at mange mennesker omkring, begyndte at dømme hende, efter hun kom frem mad at hun var sammen med mænd, for penge. Jeg tror også at mange af de mennesker du havde et tæt forhold med cuttet hende af på grunden af det arbejde hun laver. I dokumentaren bliver der brugt patos, da vi hører meget om hvordan hun har det med det hun laver, og hende mening omkring jobbet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver