1 / 2 sider - klik for at bladre

Lockout, strejke og den danske model

Det er gratis at oprette en konto

Lockout, strejke og den danske model er en samfundsfag-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (751 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 30. marts 2020.

Denne opgave redegør for begreberne lockout og strejke, herunder deres varsel og årsager. Den forklarer også den kollektive overenskomst og statens rolle på arbejdsmarkedet. Endvidere beskrives den danske arbejdsmarkedsmodel, dens tre dele, og hvad den står for i forhold til sikkerhed, fleksibilitet og tillid.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Opgaven giver en klar og dækkende redegørelse for centrale begreber inden for det danske arbejdsmarked. Den er velstruktureret og informativ for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • arbejdskonflikt
  • arbejdsmarked
  • dansk model
  • flexicurity
  • lockout
  • overenskomst
  • strejke
  • trepartssamarbejde

Lockout er hvor arbejdsgiveren siger at hans arbejdere ikke må komme på arbejde, fordi de har haft en konflikt over et eller andet med jobbet fx. løn eller fleksibilitet på jobbet. Arbejderne for så ikke løn i den periode der er lockout og kan ikke tage på arbejde.

Hvad er varslet for lockout?

En lockout sker under overenskomstforhandlinger - efter at der er varslet konflikt. Konfliktvarslet er på 4 uger.

Forligsmanden kan udskyde lockouten. Lockouten kan udskydes af to omgange med 14 dage, dvs. 28 dage i alt.

Hvorfor opstår strejke og lockout?

Strejke er den måde lønmodtagerne kan kæmpe for deres sag ift. alt med deres job, hvis de ikke er tilfredse. Det er hvis de ikke kan snakke med deres arbejdsgiver om problemet eller at det ikke kan blive løst. Under en strejke der nedlægger arbejderne deres arbejde, det er en straf til deres chef, fordi hvis arbejderne ikke kommer kan virksomhed ikke producere.

Lockout er så det modsatte hvor arbejdsgiveren, ham der ansætter, han låser arbejderne ude af fabrikken, og siger at der ikke er løn til dem og de ikke må komme på arbejde.

Forskellen på de to ting er hvem der der lukker ned først, om det er arbejderne eller giveren

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver